Balóny poháněné sluneční energií, vznášející se dvacet kilometrů nad zemí, zaznamenaly zvuky, které se dosud nepodařilo přiřadit k žádnému známému zdroji. Jedná se o infrazvukové signály – zvuky s tak nízkou frekvencí, že jsou pro lidské uši neslyšitelné, informuje magazín New Scientist.
„Když jsme před lety začali létat s balóny, nevěděli jsme, co uslyšíme,“ říká Daniel Bowman ze Sandia National Laboratories v Novém Mexiku. „Naučili jsme se identifikovat zvuky z výbuchů, pádů meteoritů, letadel, bouřek a měst. Ale prakticky pokaždé, když vyšleme balóny nahoru, najdeme zvuky, které nedokážeme identifikovat.“
Záhadné zvuky ve stratosféře
Vědci zkonstruovali balóny široké asi 7 metrů vyrobené z tenkého plastu. Naplnili je práškovým uhlím, které se na ostrém slunci zahřívá a balón se díky tomu vznáší. Na rozdíl od meteorologických balónů, které stoupají, dokud neprasknou, se tyto balóny poháněné sluneční energií vznášely ve stratosféře celé hodiny a nesly infrazvukové senzory na vzdálenost stovek kilometrů. Vědci vyslali v průběhu sedmi let více než 50 balónů.
Získaná data ukázala, že stratosféra zní úplně jinak než povrch Země. Na zemi infrazvukové senzory zachycují signály, které byly na cestě dolů vychýleny větry, ale balóny, které se vznášely nad těmito větry, zaznamenaly například signály turbulencí v jiných částech atmosféry a infrazvuky mořských bouří. Bowman však tvrdí, že mnoho infrazvukových signálů nemělo zřejmý původ.
Tyto záhadné signály by mohly souviset s různými druhy atmosférických turbulencí, které dosud nebyly zaznamenány. Infrazvuky ve stratosféře byly zatím zkoumány jen zcela minimálně, takže je těžké činit kvalifikované odhady, říká Bowman, který svou práci představil 11. května na zasedání Americké akustické společnosti v Chicagu.
Balónový průzkum stratosféry
Jednou z prvních podobných studií s využitím balónů byl experiment amerického armádního letectva s krycím názvem Projekt Mogul. Jeho cílem bylo odhalit infrazvukové signály z testů jaderných zbraní v Sovětském svazu ve 40. letech 20. století. Jeden z balónů projektu Mogul však havaroval v Roswellu v Novém Mexiku, což tento přísně tajný program vyneslo na veřejnost. Utajování účelu balónu následně vyvolalo konspirace o UFO.
Roger Waxler z University of Mississippi říká, že ho záhadné infrazvukové signály objevující se v nahrávkách ze stratosféry nepřekvapují. „Na zemi můžete umístit senzory do soustavy a budete přesně vědět, kde se vůči sobě nacházejí, což pomáhá vypočítat, odkud infrazvuk přichází. Balóny prostě letí tam, kam letí,“ říká.
Bowman spolupracuje s NASA na vývoji podobné balónové technologie pro ještě méně prozkoumané místo: mraky na Venuši. On a jeho kolegové chtějí přizpůsobit své balóny poháněné sluneční energií k zaznamenávání infrazvuků nad povrchem Venuše, což by mohlo pomoci zachytit seismickou aktivitu planety.