Vědci stáhli studii o účincích hydroxychlorochinu na COVID-19. Vycházeli ze špatných dat

Koncem května byly v odborném časopise The Lancet publikovány výsledky rozsáhlé studie, zabývající se účinky hydroxychlorochinu a chlorochinu na léčbu onemocnění COVID-19. Jak informuje magazín The Verge: časopis studii následně stáhl s tím, že není považována za spolehlivou.

Studie ve svých závěrech konstatovala, že uvedené léčivé látky nejsou schopné účinně léčit onemocnění způsobované novým koronavirem SARS-CoV-2. Dle SÚKLu je v Česku registrován pouze přípravek Plaquenil, obsahující hydroxychlorochin, a žádný přípravek obsahující chlorochin.

Příliš unáhlené závěry

Záhy poté, co byla studie publikována, začali vědci poukazovat na problémy s použitým souborem dat. Tato data pocházela od společnosti Surgisphere, jejíž zakladatel a generální ředitel byl zároveň spoluautorem dotčené studie. Dle odborníků byla některá data přinejmenším v daném časovém rámci nereálná.

V oznámení o stažení studie ostatní autoři uvedli, že se jim nepodařilo získat přístup k nezpracovaným údajům od Surgisphere, aby mohli nezávisle potvrdit jejich správnost. „Už nemůžeme ručit za pravdivost primárních zdrojů dat,“ napsali.

Stažení studie ukazuje, že její výsledky nejsou považovány za spolehlivé. Ani to však patrně nezmění pohled vědců a lékařů na hydroxychlorochin a chlorochin, neboť neúčinnost těchto látek na onemocnění COVID-19 ukázala i řada dalších výzkumů. Například tento týden byla publikována studie Minnesotské univerzity, podle které léky s těmito účinnými látkami nechrání před nákazou koronavirem o nic víc než placebo.

Co znamená stažení studie?

Stažení publikované studie je přičítáno příliš překotnému výzkumu všeho, co souvisí s pandemií onemocnění COVID-19. Odborné časopisy jsou doslova zaplavovány příspěvky vědeckých týmů, které jsou namísto obvyklých měsíců publikovány v rámci několika týdnů až dnů.

Na jedné straně je rychlé poskytování informací za stávající situace kriticky důležité. Někteří odborníci ale zdvihají varovný prst, neboť se obávají, že vědci obětují přesnost rychlosti. V tomto případě navíc zveřejnění výsledků vedlo k tomu, že Světová zdravotnická organizace pozastavila svou vlastní studii, zabývající se účinky hydroxychlorochinu.

The Verge v závěru konstatuje, že věda je chaotický proces a někdy se informace zveřejňované i v těch nejprestižnějších časopisech mohou ukázat jako špatné. Pozitivní na celé kauze je fakt, že takřka okamžité stažení, jaké se odehrálo v tomto případě, pomáhá udržet celý proces ve správném směru.

Diskuze (19) Další článek: České exotické routery dostaly novou verzi operačního systému Turris OS 5.0

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Věda, Výzkum, COVID-19, Stažení, Časopis, Špatné data, Data, The Verge, Studie, Vědec, UCI, Účinky, Česká republika, Onemocnění, Minnesotská univerzitaIntel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Nová generace procesorů Intel Alder Lake dorazila na trh. Dvanáctá generace Intel Core je v mnohém revoluční a konečně přináší výkon, se kterým dokáže AMD Ryzeny překonat.

Jan Pánek
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Seagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům
Karel Javůrek
ÚložištěPevné diskySeagate