Vědci úspěšně „sešili“ laserem střeva vepře. Nanotechnologie může změnit chirurgii

Vědci úspěšně „sešili“ laserem střeva vepře. Nanotechnologie může změnit chirurgii

Klasické šití, případně lepidlo, na operačním sále možná jednou nahradí zlatá nanovlákna, proteiny z bource morušového a 800nm laser. Tým vědců z Texaské státní univerzity se totiž v časopisu Advanced Functional Materials (PDF) pochlubil metodou, která tak trochu připomíná fiktivní dermální regenerátor ze série Star Trek.

Oč se jedná? Vědci nejprve extrahovali z hedvábných kokonů bource morušového jeho klíčový protein fibroin, který má tu skvělou vlastnost, že se dobře váže na další protein – kolagen. Ten kolagen, který drží pohromadě mimo jiné buňky kůže a dalších tkání.

5dbb8738-2dca-4768-8735-fd7caa97b8da
Larvy bource morušového zatím v klidu baští list. Ještě netuší, že z nich bude nový svetr, nebo laserová leukoplast. Foto: Fastily (talk), CC BY-SA 3.0

Fibroin poté smíchali s nanovlákny zlata (GNR – Gold NanoRods) a hotovou hmotu aplikovali jako speciální náplast na ránu. To samo o sobě ale samozřejmě nestačí.

Aby se fibroin, který najdete i v pavučině, navázal na lidský kolagen, je třeba jej zahřát, k čemuž konečně posloužil laser a jako bezpečný vodič tepla právě zlatá nanovlákna. Vlnová délka laseru blízká IR je přitom klíčová, sama o sobě totiž nepoškodí živou tkáň – na kýženou tepelnou energii ji promění až kontakt se zlatem.

6974269b-37e2-43c1-a362-b9002a519f8d
Řez tkání ošetřený zleva šitím, lepidlem a IR/laserem první den a o 48 hodin později

Výsledek? Rána se díky fibroinu a kolagenu spekla dohromady jako buchta od babičky, přičemž spoj byl mnohem pevnější než současné metody (šití, lepidlo). Díky tomu lépe a rychleji fungoval i samotný proces hojení tkání, což je patrné z fotografií.

Vědci si zatím techniku vyzkoušeli jen na střevech jistého čuníka a laboratorních myších, nicméně podle publikované zprávy je velmi nadějná. Jednou tedy možná na odřené koleno jen zlehka šplíchneme sprej, posvítíme lampičkou a za pár hodin bude hotovo.

Kolagen a laser/IR v každém případě nejsou v medicíně žádnou novinkou. Používají se už dnes u některých nových a zatím stále experimentálních typů očních operací – například zákrocích CCL/CXL, kdy zahřátý riboflavin zpevní pomocí kolagenových vláken oční rohovku.

Určitě si přečtěte

Články odjinud