Vědci vytvořili zombie pavouka. Pracuje i po smrti, stačila jehla, lepidlo a injekční stříkačka

Vědci z Rice University v Houstonu přišli na to, jak vdechnout mrtvým pavoukům nový život. Závěry své práce popisují v odborném časopise Advanced Science ve článku „Nekrobotika: Biotické materiály jako aktuátory připravené k použití“.

Profesor Daniel Preston a postgraduální studentka Faye Yap v něm popisují, jak dokázali znovu využít mrtvé pavouky jako miniaturní chapadla, ne nepodobná těm, která lze spatřit v některých typech výherních automatů.

K objevu pomohla náhoda

Jak tomu bývá u mnoha vědeckých objevů, i v tomto případě sehrála roli náhoda. „Přenášeli jsme v laboratoři nějaké vybavení a postgraduální studentka Faye si všimla mrtvého pavouka,“ řekl Preston pro deník USA Today. „Viděli jsme, že je celý zkroucený, nohy měl stočené dovnitř. Zajímalo nás, proč tomu tak je.“

Na rozdíl od lidí, kteří mají antagonistické svalové páry (tj. pohyb je vykonáván tím, že se jeden sval stahuje a druhý sval se uvolňuje nebo prodlužuje), funguje pohyb končetin pavouků zcela odlišně. Aby pavouk mohl roztáhnout nohy a pohybovat jimi, musí do nich „čerpat“ kapalinu. Je to svým způsobem podobné jako hydraulické systémy.

Nohy mrtvého pavouka bývají pokrčené, protože neexistuje síla, jež by do nich „čerpala“ kapalinu. Navíc tato kapalina postupem času vyschne. „Když pavouk zemře, tlak již nepůsobí proti ohybovým svalům, což způsobí, že se jeho nohy stočí dovnitř, jak lze běžně pozorovat u uhynulých domácích pavouků,“ uvádí zpráva.

„Když zemřou, ztratí schopnost aktivně vytvářet tlak ve svém těle. Proto se stočí,“ vysvětlila Yap, která chtěla tento mechanismus využít pro reálné aplikace. Následující video ukazuje, jak vědci použili mrtvého pavouka ke zvedání různých předmětů – od plošných spojů, až po jiného pavouka.

Oživení mrtvých pavouků

Preston a Yap dokázali proměnit mrtvé pavouky v miniaturní „nekrobotická“ chapadla tím, že do jejich těl napumpovali malé množství vzduchu. Jednoduše do těla pavouka zavedli podkožní jehlu, utěsnili ji lepidlem, jehlu připojili k injekční stříkačce a pomocí ní ovládali tok vzduchu do těla pavouka a jeho noh.

Přestože je výzkum teprve v počátcích, podle Prestona mají pavoučí chapadla potenciál reálného využití pro „manipulaci v mikroměřítku“ – například při zvedání drobných elektronických součástek. „Těšíme se také na možnost využití pro práci v terénu, kde nám vnitřní poddajnost fluidního uchopovacího mechanismu umožní manipulovat s křehkými nebo choulostivými vzorky,“ řekl Preston.

Na základě matematického škálování vědci zjistili, že malí pavouci ve skutečnosti fungují ještě lépe. Měli by mít vyšší poměr uchopovací síly k hmotnosti chapadla. Ve své zprávě uvedli, že tato chapadla jsou ekologickou alternativou k chapadlům vyrobeným člověkem, protože jsou přirozeně biologicky odbouratelná.

Závěrečná zpráva předpokládá, že životnost pavoučích chapadel lze prodloužit nanesením speciálního povlaku. Nohy testovaných pavouků vydržely až tisíc úchopů, než se začaly opotřebovávat v důsledku dehydratace.

Diskuze (21) Další článek: Zachraňte své soubory z Amazon Drivu. Cloudové úložiště s pohnutým životem skončí

Témata článku: Věda, Výzkum, USA, Roboti, Smrt, Hmyz, Yap, Stříkačka, USA Today, Chapadlo, Faye, Vědec, Jehla, Lepidlo, Pavouk, Zombie, Houston, Advanced Science, Rika univerzita, Injekční stříkačkaSkenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Rychlost sítě omezuje ten nejpomalejší prvek po cestě. Poradíme vám, jak vybudovat síť s maximální propustností a dokonalým pokrytím domácnosti.

Antonín Trčálek
SíťRouter
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

** Nedávno jsme si pohráli s mobilní klimatizací a Wi-Fi ** Ale co se starými kancelářskými kusy? ** Dekódujeme jejich IR signál a vyrobíme si Wi-Fi ovladač

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
Jak nakupovat na německém Amazonu. Tipy, triky a na co dát pozor

Jak nakupovat na německém Amazonu. Tipy, triky a na co dát pozor

** Amazon.de je tím hlavním, přes který byste měli v ČR nakupovat ** Má ale svá úskalí týkající se češtiny, cen a dopravy ** Prozradíme trky, které se vám budou hodit

Lukáš Václavík
E-shopyAmazonTipy
V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

** Létá skvěle, fotí slušně a má autopilota ** Jak se to všechno podařilo vtěsnat do 249 gramů? ** Podívejte se na rozborku nejlepšího dronu letošní sezóny

Jakub Čížek
KvadrokoptéraDJIDrony
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika