Test motoru  Foto: University of Glasgow

Test motoru | Foto: University of Glasgow

SRB raketoplánu v přístavu.  Foto:  User:RadioFan at en.wikipedia ,  CC BY-SA 3.0

SRB raketoplánu v přístavu. | Foto: User:RadioFan at en.wikipedia, CC BY-SA 3.0

SRB raketoplánu přistávaly pomoci padáků.  Foto: NASA

SRB raketoplánu přistávaly pomoci padáků. | Foto: NASA

Připravovaná raketa SLS má vynést moduly nové stanice k Měsíci  Foto: NASA

Připravovaná raketa SLS má vynést moduly nové stanice k Měsíci | Foto: NASA

CubeSatů se do vesmíru vydává stále více. Družice PicSat například zkoumá okolí hvězdy Beta Pictoris  Foto: Lesia / Observatoire de Paris - PSL; T. Pesquet ESA / NASA.

CubeSatů se do vesmíru vydává stále více. Družice PicSat například zkoumá okolí hvězdy Beta Pictoris | Foto: Lesia / Observatoire de Paris - PSL; T. Pesquet ESA / NASA.

CubeSaty jsou často studentskými projekty. Foto: NASA

CubeSaty jsou často studentskými projekty. | Foto: NASA

CubeSaty se vypouštějí hromadně po desítkách prostřednictvím nosných raket nebo také z paluby Mezinárodní kosmické stanice. Foto: NASA

CubeSaty se vypouštějí hromadně po desítkách prostřednictvím nosných raket nebo také z paluby Mezinárodní kosmické stanice. | Foto: NASA

Současným trendem kosmonautiky je úspora nákladů a to třeba prostřednictvím opakovatelně použitelných raket jako je Falcon 9. Foto:  SpaceX ,  CC

Současným trendem kosmonautiky je úspora nákladů a to třeba prostřednictvím opakovatelně použitelných raket jako je Falcon 9. | Foto: SpaceX, CC

Falcon Heavy využívá dokonce tři opakovatelně použitelné rakety.  Foto:  SpaceX ,  CC

Falcon Heavy využívá dokonce tři opakovatelně použitelné rakety. | Foto: SpaceX, CC

Družice VZLUSAT-1 je prvním českým CubeSatem. Do vesmíru odstartovala v roce 2017. Foto:  VZLU

Družice VZLUSAT-1 je prvním českým CubeSatem. Do vesmíru odstartovala v roce 2017. | Foto: VZLU

SRB raketoplánu v přístavu.  Foto:  User:RadioFan at en.wikipedia ,  CC BY-SA 3.0
SRB raketoplánu přistávaly pomoci padáků.  Foto: NASA
Připravovaná raketa SLS má vynést moduly nové stanice k Měsíci  Foto: NASA
CubeSatů se do vesmíru vydává stále více. Družice PicSat například zkoumá okolí hvězdy Beta Pictoris  Foto: Lesia / Observatoire de Paris - PSL; T. Pesquet ESA / NASA.
10
Fotogalerie

Vědci vyvíjejí raketu, která se sama sežere!

  • Tým vědců vyvíjí motor, který by spaloval přímo raketu
  • Na konci by z rakety nezbylo téměř nic
  • Raketa by mohla sloužit k vynášení CubeSatů

První stupeň Falconu 9 vypadá na fotografiích poměrně male. Ve skutečnosti má ale asi 40 metrů. Všechny rakety jsou hodně velké a těžké. K překonání gravitace matičky Země je potřeba hodně energie.

Vesmírná raketa je velmi těžká především kvůli obrovskému množství paliva, ale ani samotná raketa rozhodně neváží jako pírko. Její hmotnost překonává hmotnost nákladu.

Vědci z Univerzity v Glasgow a Národní univerzity v ukrajinském Dněpru pracují na konceptu rakety, u které se smazává rozdíl mezi palivovými nádržemi a palivem.

Raketa se sama požírá

Kosmické rakety obvykle využívají kapalných pohonných hmot. Existují ale i rakety na pevné palivo – většinou přídavné boostery. Příkladem jsou rakety SRB amerického raketoplánu, které bude v nové podobě využívat raketa SLS.

Autofágní raketa bude využívat speciální palivové nádrže. Na vnější straně bude palivo v podobě silného plastu polyetylénu a uvnitř okysličovadlo. Jak motor pracuje, celá raketa je postupně posouvána do motoru, kde se spaluje. Na konci tak z rakety nezbude téměř nic.

Jednou z výhod je „vesmírná ekologičnost“. Kosmické smetí se nerozroste o další vyhořelý stupeň rakety, i když je pravdou, že tyto stupně obvykle dříve nebo později stejně shoří v atmosféře.

Na rozdíl od klasických raket na pevné pohonné hmoty je u autofágní rakety také možné účinně regulovat tah motoru – jednoduše tím, že regulujete rychlost, jakou je raketa posouvána do motoru.

Prototyp motoru se už testuje na Ukrajině. Pokud by se nápad podařilo přetavit do skutečného raketového motoru, sloužil by především k vynášení menších družic – tzv. CubeSatů.

Zdroj: Gla.ac.uk

Určitě si přečtěte

Články odjinud