Umělá inteligence | Mozek

Vědci vyvíjejí umělou inteligenci, která dokáže převádět myšlenky na text

Vědci z Kalifornské univerzity vyvinuli umělou inteligenci, která dokáže převádět mozkovou aktivitu na text. Schopnost číst myšlenky by mohla pomoci lidem, kteří nejsou schopni mluvit nebo psát – například pacientům se syndromem uzamčení (Locked-in syndrom). O zajímavé novince informuje server Interesting Engineering.

Vědecká studie byla publikována v odborném časopise Nature Neuroscience s titulkem „Strojový překlad kortikální aktivity do textu pomocí dekódovacího frameworku“. Spoluautor studie Joseph Makin však zdůrazňuje, že projekt ještě není dotažený do konce.

Čtení myšlenek nebude sci-fi

Do studie byli zapojení čtyři účastníci, kteří měli kvůli epileptickým záchvatům v mozku implantované elektrody. Vědci je požádali, aby nahlas opakovali padesát různých vět a během toho monitorovali jejich mozkovou aktivitu.

Shromážděná data byla následně zpracována pomocí algoritmů strojového učení. Ten je konvertoval do číselné sekvence a porovnal se zvukovou nahrávkou. Po krátkém proškolení byl systém schopen převádět čísla na anglické věty.

Zpočátku takto vygenerované věty nedávaly vůbec žádný smysl, ale jak se algoritmy školily z pořízených záznamů, začaly se učit a zlepšovat. Konečný výsledek však ještě není úplně dokonalý – například větu „Tito hudebníci jsou úžasně sladění.“ umělá inteligence přeložila jako „Špenát byl slavný zpěvák.“

K dokonalosti je ještě daleko

Ačkoli se z uvedeného příkladu může zdát, že umělá inteligence byla ve svých „překladech mozkové aktivity“ poměrně hodně „mimo“, vědci jsou s výsledky spokojeni. Míra chyb se dle nich pohybovala kolem tří procent, což je významně méně než u předchozích podobných experimentů.

Další věc, kterou bude nutné vyřešit, je skutečnost, že studie sledovala souvislost mozkové aktivity s mluvenou řečí. Pro pacienty trpící syndromem uzamčení a pro ty, jež nikdy ve svém životě nemluvili, však bude nutné analyzovat odezvu mozku na myšlenky.

Asi největším nedostatkem tohoto řešení je nutnost používat mozkové implantáty. To je přeci jen zásah, který nebude pro většinu potenciálních uživatelů akceptovatelný. Vědecký tým proto stále pracuje na vylepšování své technologie tak, aby byla použitelná v praxi.

Diskuze (12) Další článek: Malé modulární reaktory: aby jaderná energie byla znovu chtěná

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, Výzkum, Medicína, Mozek, Strojové učení, Lidé, Studie, Text, Myšlenka, Kalifornská univerzita, Vědec, Mozková aktivita, Interesting Engineering, Věta, Aktivita, Syndrom, Inteligence


Určitě si přečtěte

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 162

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč