Vědci vyvinuli nový test na covid-19. Využívá foťák mobilního telefonu a stojí desetinu ceny PCR testu

Vědci z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře vyvinuli nový druh testu na covid-19, který vyžaduje pouze základní laboratorní vybavení a aplikaci v telefonu. Chlubí se přitom přesností odpovídající laboratorním PCR testům, proti kterým boduje desetinovou cenou.

Systém nazvaný „SmaRT-LAMP“ má stát méně než 100 dolarů (cca 2190 Kč). Kromě vybavení je nutný ještě chytrý telefon s nainstalovanou aplikací Bacticount, která je aktuálně dostupná pro mobily s operačním systémem Android.

Testování na covid-19 pomocí mobilu

Aplikace využívá fotoaparát mobilního telefonu k detekci přítomnosti patogenů ve slinách. Funguje to takto: člověk vloží své sliny do testovací sady, kterou umístí na zahřátou desku a nakape na ně reaktivní roztok určený ke zvýraznění virové RNA, která může být v těchto slinách.

Celý proces je označován jako „Loop-mediated Isothermal Amplification“ („smyčkou zprostředkovaná izotermická amplifikace“; zkráceně LAMP). Vzorek je následně nutné zakrýt kartonovou krabicí s LED světlem přilepeným na vrchu a mobilním telefonem s fotoaparátem namířeným do tohoto prostoru.

Fotoaparát telefonu následně zachytí barevné reakce označující, zda jsou vzorky slin pozitivní na covid-19. V případě přítomnosti patogeny fluoreskují jasným červeným světlem. Čím více patogenů je přítomno, tím rychleji začne směs slin fluoreskovat a tím dříve ji aplikace zaregistruje. Z toho, jak rychle fluorescence začne, lze následně odhadnout virovou nálož. Celý test trvá přibližně půl hodiny.

Klepněte pro větší obrázek Test na covid-19 pomocí SmaRT-LAMP

Vědci uvádějí, že test jednoho vzorku provedený pomocí této výbavy by měl stát relativně příznivých 7 dolarů, tedy pouhých 150 Kč. Jedinou nevýhodou je, že aplikace je v současnosti kompatibilní pouze se smartphony Samsung Galaxy S9, a to kvůli specifické kalibraci fotoaparátu tohoto modelu. V budoucnu by však mělo být možné použít více typů telefonů.

Nadějné výsledky a světlá budoucnost

Stojí za zmínku, že první studie je založená na poměrně malém vzorku čítajícím jen 50 pacientů, což znamená, že bude třeba provést další výzkum, aby byla zajištěna účinnost a přesnost.

Přesto jsou výsledky slibné – podle vědců se přesnost testu vyrovnala PCR testům. Další výhodou je fakt, že test lze snadno upravit tak, aby odhalil nové varianty koronaviru a detekoval i jiné patogeny – například chřipku.

Vedoucí výzkumu Michael Mann uvedl, že ačkoli byl test původně navržen pro „prostředí s omezenými zdroji“, jako jsou venkovské nemocnice nebo lokality bez vhodné testovací infrastruktury, mohl by být snadno upraven pro testování v domácnostech.

Pokud se schopnosti tohoto způsobu testování potvrdí, mohlo by se jednat o snadný a rychlý způsob, jak detekovat nakažené koronavirem SARS-CoV-2. V současnosti používané AG testy mají omezenou přesnost a spolehlivější PCR testy jsou drahé a časově náročné.

Diskuze (20) Další článek: Spotify přidá upozornění ke všem podcastům zmiňujícím covid. Protest Neila Younga je silnější, než možná čekal

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Android, USA, COVID-19, Mobilní telefon, SARS-CoV-2, Foťák, Santa Barbara, Slina, Test, Vědec, Kalifornská univerzita, Nový test, Patogen, Lampa, Samsung Galaxy, PCR test, Aplikace, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje