Vědci z MIT: Na Venuši by mohl existovat život

Tým odborníků z MIT tvrdí, že na Venuši možná existuje mikrobiální život. Konkrétně v tamějších mracích, které jsou bohaté na síru.

S touto zajímavou myšlenkou jako první přišel Carl Sagan a to již před více než padesáti lety. Planetární vědkyně Sara Seager a její kolegové však nyní navrhli nové možnosti, jak by takové organismy mohly přežívat.

Podle jejich názoru by hypotetické mikroby mohly v mracích vytvářet sloučeniny významné jak z hlediska fotosyntézy, tak z hlediska ochrany před nebezpečným UV zářením.

Jak zůstat nahoře?

Hlavní výzvou by nicméně bylo udržet se v horních vrstvách atmosféry. Pokud by totiž organismy spadly do nižších vrstev, shořely by.

Seager spekuluje o tom, že mikroby v horních vrstvách by se rychle rozmnožovaly, aby jejich populace byla dostatečně početná. V nižších vrstvách by pak přešly do stavu dormance (přechodné zastavení nebo omezení fyziologických procesů).

Mnoho z nich by nevyhnutelně zahynulo, nicméně ty zbývající by mohly být vyneseny vzestupnými konvektivními proudy zpět do bezpečí, kde by se opět začaly reprodukovat.

Diskuze (13) Další článek: Místo nepříjemného šťourání v nose budou stačit sliny. Nový test na COVID-19 je rychlý a levný

Témata článku: Vesmír, Věda, Výzkum, Mimozemský život, MIT, Atmosféra, Venuše, Horní vrstva, Šagan, Mrak, Carl Sagan, Sagan, Vrstva, Vědec, Mikroby, Nízká vrstva, OrganismusNejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

** Huawei Mate 50 Pro je podle Dxomarku nejlepší současný fotomobil ** Za slunného dne vykouzlí nádherné ostré snímky ** Trpí na šum, špatné vyvážení bílé nebo odlesky v protisvětle

Jan Pánek
Jak fotíFotomobilyFocení mobilem
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu