Vědci zjistili, jakou gravitaci zvládne lidské tělo a kdy se začnou lámat kosti

Naše lidské tělo je přizpůsobené na gravitaci planety Země, která je 9,8 m/s2, což označujeme standardně jako 1 G. Gravitace se ale odvíjí od množství hmoty, takže na hmotnější planetách či jiných objektech je samozřejmě gravitace větší. Vědci podrobně prozkoumali, kolik vlastně lidské tělo vydrží, než dojde k poškození.

V podrobném výzkumu analyzovali jak schopnosti svalů, kostí a to jak ve vzpřímené poloze, tak i při chůzi, běhu a v různém časovém spektru. Ať už jde o Mars, nějaké měsíce či exoplanety, často nebude gravitace zcela stejná jako u Země, takže tento výzkum je velmi důležitý pro budoucí vesmírné cestování a případné osídlování planet.

Na Marsu je gravitace 2,6× nižší (3,69 m/s2), takže tam se takový problém nemusí řešit, ale pro srovnání – třeba na Slunci je gravitace 28× vyšší (274 m/s2) než na Zemi. Tak velké planety ale nemohou být, protože při určitém množství hmoty a velikosti přibližně dvou Jupiterů už vzniká z důvodu obří gravitace v jádře proces fúze a vzniká hvězda.

Klepněte pro větší obrázekPoměry hmotností a velikostí u různých typů vesmírných objektů

Podle vědců lidské tělo, respektive kosti zvládnou ve vzpřímené poloze až 90× gravitaci Země, při jakémkoli pohybu se ale tento poměr desetkrát zmenší na přibližně desetinásobek zemské gravitace. V obou případech se ale jedná o maximum a krátkodobé zatížení. Z dlouhodobého hlediska by lidské tělo po dostatečném cvičení dokázalo fungovat s až 4,6× silnější gravitací, než je na Zemi.

Klepněte pro větší obrázekRozdělení známých exoplanet dle gravitace pod úrovní 5 G

Výzkum pomůže odfiltrovat nejideálnější exoplanety neboli planety, které jsou hledané jako potenciální možnost k osídlení lidskou populací.

Diskuze (55) Další článek: Vychází Ubuntu 21.10. Má nové aplikace i funkce, avšak krátký život

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Mars, Slunce, Exoplanety, Tělo, Jupiter, Cestování, Gravitace, Kos, Vědec, Lidské tělo, Kost, PlanetaSuperodolný tank má na zádech displej z hodinek a baterii, ze které se rázem stane powerbanka

Superodolný tank má na zádech displej z hodinek a baterii, ze které se rázem stane powerbanka

** Výrobci odolných telefonů se stále snaží přijít s něčím novým ** Tentokrát více mysleli na výkon telefonu i na jeho nabíjení ** Druhý displej na zádech se pomalu stává standardem...

Martin Chroust
OukitelDruhý displejZvýšená odolnost
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu