Vědci zjistili, jakou gravitaci zvládne lidské tělo a kdy se začnou lámat kosti

Naše lidské tělo je přizpůsobené na gravitaci planety Země, která je 9,8 m/s2, což označujeme standardně jako 1 G. Gravitace se ale odvíjí od množství hmoty, takže na hmotnější planetách či jiných objektech je samozřejmě gravitace větší. Vědci podrobně prozkoumali, kolik vlastně lidské tělo vydrží, než dojde k poškození.

V podrobném výzkumu analyzovali jak schopnosti svalů, kostí a to jak ve vzpřímené poloze, tak i při chůzi, běhu a v různém časovém spektru. Ať už jde o Mars, nějaké měsíce či exoplanety, často nebude gravitace zcela stejná jako u Země, takže tento výzkum je velmi důležitý pro budoucí vesmírné cestování a případné osídlování planet.

Na Marsu je gravitace 2,6× nižší (3,69 m/s2), takže tam se takový problém nemusí řešit, ale pro srovnání – třeba na Slunci je gravitace 28× vyšší (274 m/s2) než na Zemi. Tak velké planety ale nemohou být, protože při určitém množství hmoty a velikosti přibližně dvou Jupiterů už vzniká z důvodu obří gravitace v jádře proces fúze a vzniká hvězda.

Klepněte pro větší obrázekPoměry hmotností a velikostí u různých typů vesmírných objektů

Podle vědců lidské tělo, respektive kosti zvládnou ve vzpřímené poloze až 90× gravitaci Země, při jakémkoli pohybu se ale tento poměr desetkrát zmenší na přibližně desetinásobek zemské gravitace. V obou případech se ale jedná o maximum a krátkodobé zatížení. Z dlouhodobého hlediska by lidské tělo po dostatečném cvičení dokázalo fungovat s až 4,6× silnější gravitací, než je na Zemi.

Klepněte pro větší obrázekRozdělení známých exoplanet dle gravitace pod úrovní 5 G

Výzkum pomůže odfiltrovat nejideálnější exoplanety neboli planety, které jsou hledané jako potenciální možnost k osídlení lidskou populací.

Diskuze (55) Další článek: Vychází Ubuntu 21.10. Má nové aplikace i funkce, avšak krátký život

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Mars, Exoplanety, Slunce, Tělo, Cestování, Jupiter, Gravitace, Kost, Lidské tělo, Planeta, VědecRusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

** Apple pustil fantazii na špacír a vymyslel celoskleněný mobil ** Na vizualizacích vypadá zajímavě, v praxi by byl asi hodně nepraktický ** Jde jen o další z konceptů, blízkou výrobu nečekejte

Martin Miksa
PrototypPatentiPhone
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety