Vědci zrekonstruovali některé biochemické procesy, díky nimž na Zemi mohly vzniknout rané formy života

Odborníci z University of Duisburg-Essen se domnívají, že se jim podařilo zrekonstruovat část biochemických procesů, díky nimž na naší planetě možná vznikly rané formy života. Jejich práce může vrhnout nové světlo na tzv. prebiotickou evoluci.

Tým se pokusil napodobit drsné podmínky, které před cca 3,8 miliardami let panovaly hluboko v zemské kůře. A právě za nich prý během dvou týdnů dokázal vytvořit a zničit cca 1500 generací vezikul, tedy jednoduchých biologických struktur podobných buněčné membráně.

Nejzajímavější ovšem je, že některé vezikuly byly odolnější než jiné – a to díky absorpci určitých proteinových prekuzorů, které jim poskytly konkurenční výhodu. Byly stabilnější, menší a jejich membrány se staly o něco propustnějšími. Tyto vlastnosti se navíc „dědily“.

Strategie přežití?

„Došli jsme k závěru, že tímto způsobem mohou vezikuly kompenzovat destruktivní tlak. Chcete-li, lze to označit za strategii přežití,“ uvedl chemik Christian Meyer.

Meyer a jeho kolegové tvrdí, že vezikuly se nakonec mohly stát dostatečně stabilními na to, aby se při erupcích gejzírů dostali na povrch.

Připomeňme, že právě prostorové oddělení, kompartmentace, je z hlediska prebiotické evoluce jednou z vůbec nejdůležitějších věcí. Semipermeabilní membrány umožňují hromadění produktu nějaké konkrétní reakce a tím další vývoj. Ty, které můžeme vidět v buňkách současných organismů, jsou však složeny ze značně komplikovaných (a navíc nezřídka různě pozměňovaných) molekul.

Titulní ilustrační foto: eLife - the journal, CC BY 2.0

Diskuze (3) Další článek: Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Témata článku: Věda, Výzkum, Země, Biologie, Chemie, Evoluce, Buňky, Vědec, Přežití, Membrána, Forma, Proces, Forma životaŠvýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Elektrický osobní vrtulník Jetson ONE může letět až 20 minut maximální rychlostí přes 100 km/h

Elektrický osobní vrtulník Jetson ONE může letět až 20 minut maximální rychlostí přes 100 km/h

** S elektrickým osobním vrtulníkem Jetson ONE může létat každý ** Ve vzduchu se udrží až 20 minut a umí létat rychlostí přes 100 km/h ** Kompletní stroj stojí 92 000 amerických dolarů (cca 2 miliony korun)

Karel Kilián
HelikoptéryLétáníDoprava
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

** Apple pustil fantazii na špacír a vymyslel celoskleněný mobil ** Na vizualizacích vypadá zajímavě, v praxi by byl asi hodně nepraktický ** Jde jen o další z konceptů, blízkou výrobu nečekejte

Martin Miksa
PrototypPatentiPhone