Takhle vypadá supermasivní černá díra v centru naší Mléčné dráhy. Nemůže z ní uniknout ani světlo

Odborníci z projektu Event Horizon Telescope (EHT), kteří v roce 2017 jako první na světě zvěčnili černou díru v galaxii Messier 87, si připsali na své konto další velký úspěch: podařilo se jim pořídit snímek černé díry Sagittarius A*, nacházející se v centru Mléčné dráhy.

Tým EHT využívá několik radioteleskopů rozmístěné po celém světě a kombinuje výsledky jejich pozorování. Díky tomu je schopen studovat i černé díry, které mají tak intenzivní gravitací, že z nich nemůže uniknout ani světlo.

Klepněte pro větší obrázek

Nová fotografie zobrazuje „stín“ Sagittarius A* (známý rovněž jako „A-star“, standardní zkratka Sgr A*) a rovněž okolní vysokoenergetickou oblast. Vlastní horizont událostí vidět nelze právě proto, že nevyzařuje světlo.

Připomeňme, že až dosud nebylo jasné, zda je Sagittarius A* skutečně černá díra, nebo jiný velmi velký, silně zářící a kompaktní zdroj rádiového záření.

300 vědců a roky práce

Není bez zajímavosti, že na tomto výzkumu pracovalo přibližně 300 vědců a výsledný snímek je tvořen několika fotografiemi, které vznikly díky zapojení dalších radioteleskopů do projektu a vylepšení technologie.

„Získat tento složený obrázek bylo jako získat jasný obrázek běžícího dítěte v noci. Umíte si představit, jak šíleně nás to mnoho let hnalo vpřed,“ uvedl na tiskové konferenci astrofyzik José L. Gómez z Astrofísica de Andalucía.

„Náš závěr naznačuje, že Einsteinova teorie je stále pevná... nyní máme dosud nejpřesvědčivější důkaz, že supermasivní kompaktní objekt ve středu naší galaxie je černá díra,“ komentovala to astrofyzička Mariafelicia de Laurentis z University of Naples Federico II.

Diskuze (8) Další článek: Omikron tečku neudělal. Varianty BA.4 a BA.5 rozjíždějí v Jihoafrické republice novou vlnu nákaz

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,