Takhle vypadá supermasivní černá díra v centru naší Mléčné dráhy. Nemůže z ní uniknout ani světlo

Foto: Event Horizon Telescope
Takhle vypadá supermasivní černá díra v centru naší Mléčné dráhy. Nemůže z ní uniknout ani světlo | Foto: Event Horizon Telescope

Odborníci z projektu Event Horizon Telescope (EHT), kteří v roce 2017 jako první na světě zvěčnili černou díru v galaxii Messier 87, si připsali na své konto další velký úspěch: podařilo se jim pořídit snímek černé díry Sagittarius A*, nacházející se v centru Mléčné dráhy.

Tým EHT využívá několik radioteleskopů rozmístěné po celém světě a kombinuje výsledky jejich pozorování. Díky tomu je schopen studovat i černé díry, které mají tak intenzivní gravitací, že z nich nemůže uniknout ani světlo.

Klepněte pro větší obrázek

Nová fotografie zobrazuje „stín“ Sagittarius A* (známý rovněž jako „A-star“, standardní zkratka Sgr A*) a rovněž okolní vysokoenergetickou oblast. Vlastní horizont událostí vidět nelze právě proto, že nevyzařuje světlo.

Připomeňme, že až dosud nebylo jasné, zda je Sagittarius A* skutečně černá díra, nebo jiný velmi velký, silně zářící a kompaktní zdroj rádiového záření.

300 vědců a roky práce

Není bez zajímavosti, že na tomto výzkumu pracovalo přibližně 300 vědců a výsledný snímek je tvořen několika fotografiemi, které vznikly díky zapojení dalších radioteleskopů do projektu a vylepšení technologie.

„Získat tento složený obrázek bylo jako získat jasný obrázek běžícího dítěte v noci. Umíte si představit, jak šíleně nás to mnoho let hnalo vpřed,“ uvedl na tiskové konferenci astrofyzik José L. Gómez z Astrofísica de Andalucía.

„Náš závěr naznačuje, že Einsteinova teorie je stále pevná... nyní máme dosud nejpřesvědčivější důkaz, že supermasivní kompaktní objekt ve středu naší galaxie je černá díra,“ komentovala to astrofyzička Mariafelicia de Laurentis z University of Naples Federico II.

Diskuze (8) Další článek: Omikron tečku neudělal. Varianty BA.4 a BA.5 rozjíždějí v Jihoafrické republice novou vlnu nákaz

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Černé díry, Dráha, Vědec, Einstein, Messier, Projekt, Event Horizon, Event Horizon Telescope, Radioteleskop, Galaxie, Sagittarius, Euro Hockey Tour, Mléčná dráha, Černá díra, FotografieSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace