Vědci zveřejnili první snímek černé díry z galaxie M87

Vědci dnes zveřejnili první snímek velké černé díry získaný z mnohaletého pozorování systémem EHT (Event Horizon Telescope), do kterého byla zapojená celá řada pozorovacích stanic z USA, Mexika, Chile a Evropy. Výsledkem tak byl obří rádiový teleskop, který mohl získat a analyzovat data potřebná pro vizualizaci.

V dubnu 2017 pozorovalo několik pozemních radioteleskopů na různých kontinentech stejný objekt. Tyto radioteleskopy byly součástí sítě virtuálního Teleskopu Horizontu událostí (EHT) a měly velmi ambiciózní cíl – poprvé v historii zobrazit bezprostřední okolí supermasivní černé díry, v němž by byla patrná její silueta.

Messier 87

Teleskop Horizontu událostí se měl zaměřit na dva různé objekty, konkrétně supermasivní černé díry v centru Mléčné dráhy a v centru monumentální a relativně blízké eliptické galaxie Messier 87 v souhvězdí Panny.

Klepněte pro větší obrázek
Galaxie M87 na snímku z teleskopu ESO VLT (Zdroj: Eso.org)

Ve středu 10. dubna vědci týmu Teleskopu Horizontu událostí na ostře sledovaných simultánních tiskových konferencích ukázali celému světu výsledky svojí práce. Prozradili, že jejich prvním snímkem, který po velké námaze se zpracování a vyhodnocováním dat získali, je pohled na horizont událostí supermasivní černé díry v galaxii M87.

Podívejte se na záznam tiskové konference:

Tato supermasivní černá díra je od nás vzdálená přibližně 54 milionů světelných let a její hmotnost se rovná asi 6,5 miliardám Sluncí. Je tedy více než tisíckrát těžší v porovnání se supermasivní černou dírou centra Mléčné dráhy.

Elegantní oranžový prstenec

Na snímku je patrný elegantní oranžový prstenec, který představuje hmotu kroužící za extrémních teplot extrémní rychlostí kolem samotné černé díry. Ta vlastně vidět není, protože z její gravitační náruče neunikne vůbec nic, ani světlo. Na snímku je ale patrná silueta černé díry, jejíž velikost je ve skutečnosti srovnatelná se Sluneční soustavou. Tato silueta odpovídá horizontu událostí černé díry, kolem něhož se obtáčí prach, plyn, a také samotné světlo předtím, než je černá díra navždy pohltí.

Klepněte pro větší obrázek
Tisková konference týmu EHT a zveřejnění prvního snímku černé díry v historii

Pozorování siluety černé díry je nesmírně cenné. Odhaluje totiž celou řadu informací o povaze tohoto velmi obtížně představitelného objektu. Rovněž umožnilo solidní odhad hmotnosti dotyčné černé díry a v neposlední řadě také nabídlo možnost srovnání reálné siluety černé díry s tím, co předpovídají různé teorie a modely soudobé fyziky a kosmologie.

Samotné pozorování supermasivní černé díry bylo skvělým úspěchem. Zároveň ale také šlo o zásadní test Einsteinovy obecné teorie relativity, kvantové mechaniky i některých astrofyzikálních teorií. A podle prvních reakcí astrofyziků, přinejmenším Einstein obstál se ctí. Už teď se můžeme těšit na nejspíše podobný snímek sice menší, ale za to mnohem bližší supermasivní černé díry z centra Mléčné dráhy, který, doufejme, také brzy uvidíme.

Diskuze (37) Další článek: Některé technologické firmy ze Silicon Valley propouštějí zaměstnance. Připravují se na změny

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,