Věda | Bezpečnost | Biometrie

Vědcům se podařilo zrekonstruovat otisky z fotografií, pozor na prsty

  • Fotografie se stále vyšším rozlišením přináší nové bezpečnostní riziko
  • I z běžných fotografií se vědcům podařilo získat funkční otisk prstu
  • Přestaňte používat gesta jako „mír“ a další, když se fotíte
Vědcům se podařilo zrekonstruovat otisky z fotografií, pozor na prsty

Biometrické zabezpečení začíná být standardní výbavou telefonů, notebooků a dalších zařízení a do budoucna bude jistě mnohem rozšířenější, než je tomu dnes.

Pokud si ale myslíte, že otisk prstu lze naskenovat pouze při velmi blízké vzdálenosti, která je typická třeba pro optické dotykové senzory, jste na omylu. Týmu vědců se totiž podařilo zrekonstruovat otisky prstů z klasické fotografie, která byla nafocená ze vzdálenosti přibližně tří metrů.

Pozor na prsty

Daná fotografie musí být ale zaostřená na prsty a také dobře nasvícená, což ale není často problém, obzvláště u gest. Vědci tento příklad prezentovali na gestu „míru“, které zahrnuje dva vztyčené prsty a obvykle se dělá právě v úrovni obličeje, na který se zároveň ostří případný fotoaparát.

Fotografie přitom nemusí být pořízená žádnou pokročilou technikou a rekonstrukce není rovněž nijak složitá. Jakmile jsou takové otisky k dispozici, dalším krokem je případné umělé vytvoření, které lze použít pro nelegální a další účely.

Biometrie nenahrazuje klasická hesla, protože hlavním problémem je, že otisk našich prstů nebo obličej nelze měnit a zůstává více méně stejný po celý náš život. Biometrie tak slouží spíše pro rychlý a snadný způsob ověřování identity, než pro ultimátní zabezpečení.

Stále dokonalejší fotografie

Chytrý mobilní telefon má dnes takřka každý a s tím souvisí i rozšíření stále dokonalejších kamer, které dokáží snímat obraz ve stále vyšším rozlišení a vyšší kvalitě. Přidejte k tomu platformy, kde lze tyto fotografie snadno sdílet v originální kvalitě a máte zaděláno na velký problém.

Spousta uživatelů by tak tímto způsobem mohlo předávat biometrické údaje, aniž by si to uvědomovala. Stačí si představit potenciální možnosti, jak toho využít.

Hromadný sběr biometrických údajů

Lze si představit jak útok na konkrétní osobu, tak i hromadné získávání těchto biometrických dat například různými agenturami – ať už vládními nebo jinými. Do budoucna to ale také znamená, že to u pouhých otisků rozhodně neskončí.

Z fotografií pořízených budoucími kamerami jistě nebude problém získat například přesný sken oka nebo obličeje natolik, aby byla možná rekonstrukce do podoby, kterou lze uložit a případně uměle vytvořit.

Je tak otázkou, jestli by právě tyto biometrické údaje měly být v budoucnu používané pro závažné věci jako je třeba vyšetřování trestních činů a jakou váhu by měly mít.

A jaká je tedy rada na závěr? Pozor na to, jaké fotografie sdílíte, rozhodně raději snižujte kvalitu a originál ve vysokém rozlišením si nechávejte pouze pro sebe.

Zdroj obrázku: Pixabay (CC0 Public Domain)

Diskuze (8) Další článek: Apple v rámci aktualizace opraví výdrž baterie nových Macbooků, nárůst může být značný

Témata článku: Věda, Bezpečnost, Mobilní telefon, Zajímavosti, Fotografování, Biometrie, Hromadný sběr, Ověřování identity, Rekonstrukce, 500Px, Fotograf, Prst, Chytrá váha, Pixabay, Palec, Snadný způsob, Vědec, Otis, Gesto, Otisk, Pořízený obrázek, Biometrické přihlašování, Public domain, Biometrické zabezpečení, Biometrický údaj, Nejlevnější dotykové notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29