Vědecky dokázáno: Eva Puskarčíková je nejkrásnější biatlonistka

Britští výzkumníci chtěli zjistit, jak určujeme, zda je pro nás nějaký člověk atraktivní a jestli se ve vzhledu může odrazit i „výkonnost“ daného jedince. Jako vhodné adepty pro výzkum si vybrali biatlonisty, a to muže i ženy. Zjistili, že se spojitost atraktivity a sportovního výkonu u obou pohlaví liší. Pro našince je ale zajímavější až druhotný výsledek tohoto výzkumu – ukázalo se, že nejatraktivnější biatlonistkou je česká závodnice Eva Puskarčíková.

Ženy odhalí výkonnost mužů pohledem

Výzkumníky zajímalo z biologického a sociologického hlediska, jak spolu souvisí atraktivita jedince a jeho sportovní výsledky. K průzkumu zvolili biatlon, který je u nás sice docela populární, ale jinak se jedná o okrajový sport a nedalo se očekávat, že by dotazovaní byli ovlivněni nějakou všeobecnou popularitou sportovců, jako například u světoznámých fotbalistů, hokejistů či tenistů. Navíc je to sport, kde mohou vyniknout ženy stejně jako muži. 

Do testu bylo zařazeno 156 biatlonistů a biatlonistek, kteří se účastní světového poháru a jsou tedy dobře zanalyzovány jejich sportovní výsledky. Fotografie sportovců byly předkládány dotazovaným opačného pohlaví, kteří o jejich sportovní úrovni neměli ponětí. Následně se porovnávalo, zda vnímání atraktivity koreluje se sportovními výkony. 

Výsledek byl překvapující. U mužů se totiž souvislost jasně projevila, kdežto u žen ne. Ženy hodnotící biatlonisty upřednostnili závodníky, kteří mají lepší sportovní výsledky, aniž by o tom ale věděli – rozhodovali se pouze na základě jejich vzhledu. Muži hodnotící atraktivitu biatlonistek ale ve svém hodnocení výsledky sportovkyň nijak nepropojili. 

Nejhezčí biatlonistka je Eva Puskarčíková

Následovalo vědecké pátrání, proč tomu tak je. Nejpravděpodobnější je teorie, že mají ženy vyvinutý smysl pro rozpoznání rysů náležících silnějším jedincům. A následně preferují muže s těmito rysy, ačkoli mohou mít ve srovnání s jinými jedinci po čistě vizuální stránce nějaké nedostatky. Z jiných studií jsou například známy typické vizuální rysy atraktivních mužů, jenže ty byly v aktuálním průzkumu často přehlíženy u jedinců, kteří měli slabší výkonnost oproti ostatním, byť ne tak vizuálně dokonalým mužům. 

Už dříve se podobné studie prováděly u mužských sportovců, konkrétně u cyklistů z Tour de France nebo u hráčů amerického fotbalu. Výsledky měly podobný závěr. Kupodivu ale až nyní britské vědce napadlo udělat podobný výzkum i pro sportovkyně a výsledky porovnat. 

Výzkum neměl za cíl zjistit, která biatlonistka je nejhezčí, ostatně konkrétními jmény se vědecká zpráva ani nezaobírá.  Jenže žebříček nejatraktivnějších biatlonistů a biatlonistek pochopitelně musel vzniknout. Stačilo se zeptat, a tak vědci pro deník The Times prozradili, že nejatraktivnějším biatlonistou je Lowell Bailey z USA a biatlonistkou naše Eva Puskarčíková.

Diskuze (4) Další článek: V profesionálním baseballovém zápase poprvé v historii hlídal hru robotický rozhodčí

Témata článku: Věda, Výzkum, USA, Biologie, Sport, Sociologie, Sportovní výsledek, Tour de France, The Times, Opačné pohlaví, Rys, Dotazování, Atraktivita, Jedinec, Výkonnost, Sportovní potřeby na Heureka.czJak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Android 13 přehledně ukáže veškeré používané Služby Google Play. Nepotřebné můžete vypnout

Android 13 přehledně ukáže veškeré používané Služby Google Play. Nepotřebné můžete vypnout

** V Androidu 13 existuje snadní správa Google Služeb ** Dostanete se k nim jednoduše přes nastavení aplikací ** Vybrané služby je možné deaktivovat, ale nedoporučuje se to

Martin Chroust
SlužbaGoogle Play
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Superodolný tank má na zádech displej z hodinek a baterii, ze které se rázem stane powerbanka

Superodolný tank má na zádech displej z hodinek a baterii, ze které se rázem stane powerbanka

** Výrobci odolných telefonů se stále snaží přijít s něčím novým ** Tentokrát více mysleli na výkon telefonu i na jeho nabíjení ** Druhý displej na zádech se pomalu stává standardem...

Martin Chroust
OukitelDruhý displejZvýšená odolnost
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět