Výzkum | Sport

Vědecky dokázáno: Eva Puskarčíková je nejkrásnější biatlonistka

Britští výzkumníci chtěli zjistit, jak určujeme, zda je pro nás nějaký člověk atraktivní a jestli se ve vzhledu může odrazit i „výkonnost“ daného jedince. Jako vhodné adepty pro výzkum si vybrali biatlonisty, a to muže i ženy. Zjistili, že se spojitost atraktivity a sportovního výkonu u obou pohlaví liší. Pro našince je ale zajímavější až druhotný výsledek tohoto výzkumu – ukázalo se, že nejatraktivnější biatlonistkou je česká závodnice Eva Puskarčíková.

Ženy odhalí výkonnost mužů pohledem

Výzkumníky zajímalo z biologického a sociologického hlediska, jak spolu souvisí atraktivita jedince a jeho sportovní výsledky. K průzkumu zvolili biatlon, který je u nás sice docela populární, ale jinak se jedná o okrajový sport a nedalo se očekávat, že by dotazovaní byli ovlivněni nějakou všeobecnou popularitou sportovců, jako například u světoznámých fotbalistů, hokejistů či tenistů. Navíc je to sport, kde mohou vyniknout ženy stejně jako muži. 

Do testu bylo zařazeno 156 biatlonistů a biatlonistek, kteří se účastní světového poháru a jsou tedy dobře zanalyzovány jejich sportovní výsledky. Fotografie sportovců byly předkládány dotazovaným opačného pohlaví, kteří o jejich sportovní úrovni neměli ponětí. Následně se porovnávalo, zda vnímání atraktivity koreluje se sportovními výkony. 

Výsledek byl překvapující. U mužů se totiž souvislost jasně projevila, kdežto u žen ne. Ženy hodnotící biatlonisty upřednostnili závodníky, kteří mají lepší sportovní výsledky, aniž by o tom ale věděli – rozhodovali se pouze na základě jejich vzhledu. Muži hodnotící atraktivitu biatlonistek ale ve svém hodnocení výsledky sportovkyň nijak nepropojili. 

Nejhezčí biatlonistka je Eva Puskarčíková

Následovalo vědecké pátrání, proč tomu tak je. Nejpravděpodobnější je teorie, že mají ženy vyvinutý smysl pro rozpoznání rysů náležících silnějším jedincům. A následně preferují muže s těmito rysy, ačkoli mohou mít ve srovnání s jinými jedinci po čistě vizuální stránce nějaké nedostatky. Z jiných studií jsou například známy typické vizuální rysy atraktivních mužů, jenže ty byly v aktuálním průzkumu často přehlíženy u jedinců, kteří měli slabší výkonnost oproti ostatním, byť ne tak vizuálně dokonalým mužům. 

Už dříve se podobné studie prováděly u mužských sportovců, konkrétně u cyklistů z Tour de France nebo u hráčů amerického fotbalu. Výsledky měly podobný závěr. Kupodivu ale až nyní britské vědce napadlo udělat podobný výzkum i pro sportovkyně a výsledky porovnat. 

Výzkum neměl za cíl zjistit, která biatlonistka je nejhezčí, ostatně konkrétními jmény se vědecká zpráva ani nezaobírá.  Jenže žebříček nejatraktivnějších biatlonistů a biatlonistek pochopitelně musel vzniknout. Stačilo se zeptat, a tak vědci pro deník The Times prozradili, že nejatraktivnějším biatlonistou je Lowell Bailey z USA a biatlonistkou naše Eva Puskarčíková.

Diskuze (4) Další článek: V profesionálním baseballovém zápase poprvé v historii hlídal hru robotický rozhodčí

Témata článku: Věda, Výzkum, Sport, USA, Sociologie, Biologie, Opačné pohlaví, Výkonnost, Sportovní výsledek, Tour de France, Atraktivita, The Times, Jedinec, Rys, Dotazování


Určitě si přečtěte

Apple zablokoval aktualizaci aplikace Facebooku. Poukázal totiž na 30% poplatek v App Store
Vladislav Kluska
App StoreiOSFacebookApple
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Trapas celníků: Zadrželi „padělaná“ sluchátka AirPods, šlo ale o pravé OnePlus Buds
Markéta Mikešová
OnePlusSluchátkaAirPodsApple
Obří GeForce RTX 3090 vyfocená ve skříni. Moc místa vám nezbyde
Karel Javůrek
GeForce RTX 3000Grafické kartyNvidia
Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy