Věděli jste, že má Mléčná dráha příčku? Galaxie se v mladém vesmíru vyvíjely překvapivě rychle

Každý, kdo se kdy setkal s astronomií, si jistě všiml, že galaxie jsou sice velmi pestré, ale současně se vyskytují jen v několika základních typech tvarů. Dnes se rozlišují v podstatě čtyři – spirální galaxie, spirální galaxie s příčkou, eliptické galaxie a nepravidelné galaxie.

Spirální galaxie s příčkou, mezi které patří i naše Mléčná dráha, byly až donedávna považované za moderní typ galaxií, do něhož se galaxie vyvíjejí dlouhou dobu. Astronomka Zoe Le Conteová z britské University of Durham a její kolegové navázali na dřívější výzkum s Hubbleovým dalekohledem a pomocí Webbova dalekohledu zkoumali evoluci spirálních galaxií s příčkou.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka galaxie s příčkou: galaxie NGC 1300. Příčka značí, že je galaxie relativně stabilní.

Podařilo se jim objevit struktury typu příčka u galaxií, pozorovaných ve vesmíru, který byl tehdy starý necelé 3 miliardy let. Z těchto pozorování vyvozují, že se galaxie vyvíjely překvapivě rychle a že se galaxie s příčkou objevily ve vesmíru podstatně dřív, než jsme si dříve mysleli.

Odborníci tuší, že galaxie nejsou neměnné. Nejprve musely nějak vzniknout. A pak se také nepochybně vyvíjejí v čase, na škále stovek milionů a miliard let. Galaxií s příčkou je ve skutečnosti ve vesmíru hodně. Podle současných odhadů mají příčku asi dvě třetiny spirálních galaxií v lokálním, tedy v blízkém, ne příliš starém vesmíru.

Podle minulých pozorování se počet galaxií s příčkou při pozorování více vzdáleného a tím pádem mladšího vesmíru razantně snižoval. Webbův dalekohled ale nabídl nové možnosti. Ve srování s Hubbleovým dalekohledem vidí dál a detekuje detailnější struktury. Badatelé prozkoumali 368 galaxií z nedávných Webbových pozorování velmi vzdáleného vesmíru a hledali v nich strukturu příčky.

Zjistili, že počet galaxií s příčkou sice podle předpokladů klesá s věkem vesmíru, čili s rostoucí vzdáleností od nás, ale zároveň jich je podstatně více než předpokládali. Výsledky ukazují, že se galaxie s příčkou začaly vyvíjet ve vesmíru nečekaně brzy. Evoluce příčky v galaxiích je pro vědce velmi důležitá, protože věří, že je klíčem k pochopení evoluce galaxií jako takových.

Zdroj: Universe Toda

Diskuze (4) Další článek: Zorientujte se v OLED monitorech. Značka je důležitá, ale dejte pozor i na výrobce panelu

Témata článku: