Velká Británie a Jihoafrická republika hlásí nové mutace koronaviru, které se lépe šíří

  • Velká Británie a Jihoafrická republika hlásí nové mutace koronaviru
  • Dle dosavadních zjištění se liší o 70 % vyšší nakažlivostí
  • Jak mutace ovlivní boj proti celosvětové pandemii?

Nový koronavirus SARS-CoV-2, způsobující onemocnění COVID-19, mutuje. To by samo o sobě nebylo překvapivé, neboť mutace virů je vcelku běžnou záležitostí. V posledních dnech však vzbudily pozornost dvě mutace, oznámené institucemi ve Velké Británii a Jihoafrické republice.

Nutno podotknout, že nové varianty nejsou zatím příliš podrobně prozkoumány, proto by bylo předčasné vyvozovat jakékoli závěry. Jednou z hlavních změn má být dle dosavadních zjištění zhruba o sedmdesát procent vyšší nakažlivost.

Britská a jihoafrická mutace

Nová mutace koronaviru SARS-CoV-2, označovaná jako N501, byla oficiálně oznámena krátce poté, co bylo ve Velké Británii spuštěno očkování obyvatel. Britský premiér Boris Johnson v reakci na tyto informace nařídil pro Londýn a další regiony nejtvrdší karanténní opatření. „Když virus změní způsob útoku, musíme změnit způsob obrany,“ uvedl Johnson.

Záhy poté se nádraží zaplnila davy lidí, kteří se snažili opustit dotčené oblasti. Během víkendu reagovaly některé země uzavřením hranic cestujícím ze Spojeného království, v pondělí se k nim přidala i Česká republika. Nový virový kmen však už byl zachycen i v dalších evropských zemích – například v Dánsku či Nizozemsku.

Nová verze viru byla objevena také v Jihoafrické republice. V tomto případě se však nejedná o takovou novinku – zmutovaná varianta byla zjištěna až u 90 % vzorků, jejichž genetické sekvence byly analyzovány od poloviny listopadu. Verze 501.V2 čítá deset až dvacet mutací.

Mutace jsme čekali

Od začátku pandemie byly po celém světě zachyceny tisíce drobných modifikací viru SARS-CoV-2. Některé varianty se v populaci staly běžnějšími než jiné, nicméně žádná dosud takříkajíc „nevybočila z řady“. Vědci ale očekávají, že se situace může změnit ve chvíli, kdy pro patogen bude kvůli rostoucí imunitě a zahájenému očkování obtížnější přežít. Pak by se mohly objevit mutace, jež usnadní jeho šíření nebo budou unikat pozornosti imunitního systému.

Tip - mohlo by vás zajímat: VirBuster 10000A: Ozonový generátor v akci

Britská varianta má asi 20 mutací, včetně několika, které ovlivňují způsob, jak virus infikuje lidské buňky. Tyto mutace mohou nové verzi umožnit efektivnější replikaci a přenos, tvrdí odborník na infekční onemocnění na University of St. Andrews ve Skotsku a vědecký poradce britské vlády Muge Cevik. Jedním z klíčových rysů má být až o 70 % lepší schopnost šířit se, nicméně tento údaj je založen na modelech a dosud nebyl potvrzen laboratorními experimenty.

Podobný vývoj zaznamenali také vědci v Jižní Africe, nicméně ti poukazují na skutečnost, že za vyšší infekčností může stát i chování lidí. Nové mutace by však – alespoň dle dosavadních poznatků – neměly být odolné vůči vakcíně, ani nezpůsobují těžší průběh onemocnění či vyšší smrtnost. Největší obavy panují z variant, jež by mohly být rezistentní vůči dosud vyvinutým vakcínám. Jejich vznik však dle odborníků může trvat celé měsíce až roky.

Diskuze (54) Další článek: Sony vyvine A.I. kuchaře, který strčí do kapsy i restaurace s michelinskou hvězdou

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,