Velká Británie zakáže od roku 2035 prodeje benzínových a naftových automobilů, včetně hybridů

Velká Británie původně plánovala, že zakáže prodeje benzínových a naftových automobilů od roku 2040. Tento týden však britská vláda rozhodla o posunu termínu již na rok 2035. Zákaz se nově bude týkat také všech hybridů, používajících vedle elektromotoru benzínový nebo naftový motor.

K posunutí termínu došlo po varování odborníků na klimatické změny. Ti upozorňovali, že v roce 2040 už může být příliš pozdě, pokud chce Spojené království dosáhnout deklarovaných ambiciózních cílů snížit emise uhlíku do roku 2050 téměř na nulu.

Rok 2020 bude zásadní

Britský premiér Boris Johnson představil britské závazky během zahájení konference OSN o změně klimatu. Zde mimo jiné uvedl, že rok 2020 bude pro planetu „rozhodujícím rokem klimatických opatření“. Nyní je ministerský předseda přesvědčen, že zákaz prodeje nových benzínových a naftových automobilů by měl přijít ještě dříve než v roce 2035, pokud to bude možné.

„Rok 2020 musí být rokem, v němž změníme rostoucí globální oteplování – bude to rok, kdy zvolíme čistější a zelenější budoucnost pro všechny.“ uvedl v tiskové zprávě Johnson. Vláda hodlá spolupracovat se všemi průmyslovými odvětvími s cílem urychlit zavádění vozidel s nulovými emisemi.

Pokud skutečně dojde k prosazení zákazu v praxi, budou moci Britové od roku 2035 nakupovat pouze auta poháněná vodíkem nebo elektřinou. Po silnicích však nadále budou moci „na dožití“ jezdit stávající automobily s motory spalujícími fosilní paliva.

Britové chtějí jít příkladem

Jedním z důvodů, proč se britská vláda rozhodla posunout termín, je skutečnost, že v listopadu bude ve skotském Glasgow probíhat Klimatická konference Organizace spojených národů. Johnson ji vnímá jako důležitou příležitost k posílení boje proti klimatickým změnám a Britové chtějí jít příkladem ostatním zemím.

Pro automobilky je posun termínu čárou přes rozpočet, avšak ještě zásadnější je, že se zákaz má vztahovat i na hybridy. Mnohé značky přitom počítaly s hybridními vozy jako s prvním stupněm k úplné elektromobilitě.

Ministryně obchodu a energetiky Andrea Leadsom k plánovaným opatřením řekla: „To je moje priorita číslo jedna a v tomto roce zvýšíme své ambice a opatření v oblasti klimatu, včetně nových plánů na dekarbonizaci každého odvětví, což umožní zelenější budoucnost pro všechny naše děti.“

Diskuze (189) Další článek: Astronautka NASA stanovila nový ženský rekord v délce nepřetržitého pobytu ve vesmíru

Témata článku: CO2, Hybrid, Velká Británie, Ekologie, Klimatická změna, Globální oteplování, Znečištění, Spojené království, Automobil, Zákaz prodeje, Glasgow, Břit, Termín, Posunutí, Zak, Zákaz, Boris Johnson, Brit, NAF, Posun termínuSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti