Velká Británie zakáže od roku 2035 prodeje benzínových a naftových automobilů, včetně hybridů

Velká Británie původně plánovala, že zakáže prodeje benzínových a naftových automobilů od roku 2040. Tento týden však britská vláda rozhodla o posunu termínu již na rok 2035. Zákaz se nově bude týkat také všech hybridů, používajících vedle elektromotoru benzínový nebo naftový motor.

K posunutí termínu došlo po varování odborníků na klimatické změny. Ti upozorňovali, že v roce 2040 už může být příliš pozdě, pokud chce Spojené království dosáhnout deklarovaných ambiciózních cílů snížit emise uhlíku do roku 2050 téměř na nulu.

Rok 2020 bude zásadní

Britský premiér Boris Johnson představil britské závazky během zahájení konference OSN o změně klimatu. Zde mimo jiné uvedl, že rok 2020 bude pro planetu „rozhodujícím rokem klimatických opatření“. Nyní je ministerský předseda přesvědčen, že zákaz prodeje nových benzínových a naftových automobilů by měl přijít ještě dříve než v roce 2035, pokud to bude možné.

„Rok 2020 musí být rokem, v němž změníme rostoucí globální oteplování – bude to rok, kdy zvolíme čistější a zelenější budoucnost pro všechny.“ uvedl v tiskové zprávě Johnson. Vláda hodlá spolupracovat se všemi průmyslovými odvětvími s cílem urychlit zavádění vozidel s nulovými emisemi.

Pokud skutečně dojde k prosazení zákazu v praxi, budou moci Britové od roku 2035 nakupovat pouze auta poháněná vodíkem nebo elektřinou. Po silnicích však nadále budou moci „na dožití“ jezdit stávající automobily s motory spalujícími fosilní paliva.

Britové chtějí jít příkladem

Jedním z důvodů, proč se britská vláda rozhodla posunout termín, je skutečnost, že v listopadu bude ve skotském Glasgow probíhat Klimatická konference Organizace spojených národů. Johnson ji vnímá jako důležitou příležitost k posílení boje proti klimatickým změnám a Britové chtějí jít příkladem ostatním zemím.

Pro automobilky je posun termínu čárou přes rozpočet, avšak ještě zásadnější je, že se zákaz má vztahovat i na hybridy. Mnohé značky přitom počítaly s hybridními vozy jako s prvním stupněm k úplné elektromobilitě.

Ministryně obchodu a energetiky Andrea Leadsom k plánovaným opatřením řekla: „To je moje priorita číslo jedna a v tomto roce zvýšíme své ambice a opatření v oblasti klimatu, včetně nových plánů na dekarbonizaci každého odvětví, což umožní zelenější budoucnost pro všechny naše děti.“

Diskuze (189) Další článek: Astronautka NASA stanovila nový ženský rekord v délce nepřetržitého pobytu ve vesmíru

Témata článku: Hybrid, Ekologie, Velká Británie, CO2, Globální oteplování, Klimatická změna, Znečištění, Benzin, Automobil, Zákaz prodeje, Brit, Posunutí, NAF, Zak, Pro, Spojené království, Boris Johnson, Termín, Zákaz, Posun termínu, Břit, Glasgow