Vesmír | Superpočítače

Velká planetka Psyche je zřejmě kovovým jádrem nezrozené planety

  • Do výzkumu planetky Psyche se pustili i vědci z Los Alamos National Laboratory
  • Na superpočítači modelovali impakty, kterým planetka čelila během své historie
  • Co to prozradilo o její povaze?

16 Psyche je velká planetka z Hlavního pásu planetek, jejíž průměr činí asi 200 kilometrů. Je pojmenovaná po řecké nymfě Psýché a od svého objevu v roce 1852 Italem Annibalem de Gasparis budí pozornost odborníků. Nedávno se do jejího výzkumu pustili i vědci amerických laboratoří Los Alamos National Laboratory v Novém Mexiku.

Na superpočítači v Los Alamos modelovali impakty, kterým planetka Psyche čelila během své historie, a sledovali, co to prozradí o její povaze.

Výsledky analýz potvrzují dosavadní předpoklady, že jde o kovové těleso, a to dosti děravé. Tento výzkum přinesl kriticky významné informace pro připravovanou misi NASA „Psyche: Journey to a Metal World“.

Podle vedoucí výzkumného týmu Wendy Caldwell by mělo jít o první misi ke kovovému světu. Jejich výsledky přispějí k vývoji sondy Psyche, především pokud jde o přístroje a nástroje, s nimiž bude sonda toto pozoruhodné těleso zkoumat. Mise 2,5tunové meziplanetární sondy by měla odstartovat v srpnu 2022.

Pozůstatek jádra protoplanety?

Podle Caldwellové vše nasvědčuje tomu, že Psyche je pozůstatkem jádra protoplanety, která se z nějakého důvodu nevyvinulo v plnohodnotnou planetu. Díky tomu bychom se průzkumem Psyche mohli dozvědět mnoho zajímavého o vzniku a vývoji planet, což je oblast, ve které máme, jak stále zjišťujeme, ještě podstatné mezery a nejasnosti.

Tým Caldwellové vytvořil první 3D modely vzniku největšího impaktního kráteru na Psyche. Tento model zahrnuje formování kráteru na tělese, které je tvořené kovem. Kovy se při takové srážce deformují odlišným způsobem, než jaký bychom pozorovali na silikátových nebo ledových tělesech.

Badatelé při tvorbě modelů využili zkušenosti s Monelem, či Monelovým kovem, což je slitina niklu a mědi. Monel se totiž nachází v pozemském impaktním kráteru Sudbury v Kanadě.

Navíc tento kov pravděpodobně pochází z mimozemského tělesa o průměru cca 10-15 kilometrů, které tam před 1,8 miliardami let dopadlo. Podle vědců je právě Monel materiálem, který je velmi podobný tomu, co můžeme očekávat na Psyche.

Titulní foto: ASU/Peter Rubin, CC BY-SA 4.0

Diskuze (3) Další článek: Instalace dvou srpnových aktualizací Windows 10 končí chybovou hláškou, hlásí uživatelé

Témata článku: Vesmír, Historie, Výzkum, Astronomie, Superpočítače, Kanada, Los Alamos, Planetka, Sonda, Planeta, Psyche, Nové Mexiko, Journey, Origin Space, Jádro, Těleso


Určitě si přečtěte

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 140

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 143