Velké překvapení: Sony představilo autonomní elektromobil Vision-S

V Las Vegas právě probíhá 53. ročník veletrhu spotřební elektroniky CES. Mezi vystavujícími pochopitelně nemůže chybět japonský výrobce elektroniky Sony, který v rámci své prezentace představil naprosto nečekanou novinku v podobě elektromobilu. Jedná se o koncept pojmenovaný Vision-S.

Případné nadšení z „auťáku od Sony“ však zchladíme hned v úvodu – Japonci nemají v plánu tento elektrický sedan sériově vyrábět. Míní ho používat pouze pro demonstraci schopností vlastních technologií. Ukázkový vůz vznikl ve spolupráci s dalšími firmami, jako jsou Bosch, Continental, Nvidia a Qualcomm.

Přes tři desítky snímačů

Futuristicky působící koncept je doslova prošpikován moderní elektronikou – našli bychom na něm celkem 33 senzorů, včetně kamer s vysokým rozlišením, LiDARu a radaru. Jejich úkolem je detekce lidí a předmětů kolem automobilu a poskytování pokročilé asistence během řízení na úrovni druhého stupně autonomie.

Všechny senzory a technologie dohromady vytvářejí to, co Sony nazývá „Safety Cocoon Concept“, který dokáže detekovat dění v úhlu 360 stupňů kolem automobilu. Systém je schopen převzít plnou kontrolu nad řízením, umí zatáčet, zrychlovat i brzdit, nicméně vyžaduje pozornost řidiče, který musí být přípraven v případě potřeby zasáhnout.

Kromě zážitku z jízdy poskytuje Sony Vision-S také zážitek z poslechu hudby. Vůz je totiž vybaven audio systémem Sony 360 Reality Audio, který díky reproduktorům zabudovaným do každého sedadla poskytuje údajně „hluboký a pohlcující zvuk“. Na předních sedadlech nainstalovány jsou panoramatické obrazovky k zobrazování obsahu.

Okénko do budoucnosti

Novinka v některých směrech – zejména v oblasti světlometů a při pohledu z boku – připomíná design automobilů Porsche. Generální ředitel Sony Kenichiro Yoshida ke konceptu uvedl: „Tento prototyp ztělesňuje náš příspěvek k budoucnosti mobility.“

Vůz je vybaven dvěma elektromotory o výkonu 200 kW, z nuly na stovku zrychlí za 4,8 sekundy a jeho maximální rychlost je 240 km/h. Bohužel chybí podrobnosti o dalších technických parametrech tohoto elektromobilu, což je patrně dané tím, že ho firma nehodlá vyrábět sériově. Na výstavní ploše je možné Vision-S prohlížet pouze z venku, dovnitř nesmí ani novináři.

Sony pouze naznačilo, že sedan Vision-S stojí na „nově navržené platformě pro elektrické automobily“, která podle všeho byla vytvořena společností Magna International. Údajně by měla být použitelná i pro jiné typy vozidel, jako jsou SUV.

Diskuze (7) Další článek: Robotické město Toyoty, Mercedes z Avataru, chytrý tenisák Ballie, diskozáchod a další novinky z CES 2020

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,