Velký bratr v akci: londýnská policie spustila kontroverzní systém rozpoznávání obličejů

Londýnská policie minulý týden potvrdila, že začne používat kontroverzní systém Live Facial Recognition (LFR). Jedná se o kamerový systém s funkcí rozpoznávání obličeje v reálném čase, který chtějí muži zákona využívat k vyhledávání zločinců a podezřelých osob. O novince informoval server SlashGear, ale i řada dalších médií.

Technologie, kterou dodává japonská firma NEC, bude nasazena pouze na určitých místech v Londýně. Policisté tvrdí, že chtějí pomocí tohoto systému hledat především pachatele násilných trestných činů, zejména těch spáchaných se zbraní, nicméně pomůže i s vyhledáváním pohřešovaných osob.

Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly

Jak už to u podobných zásahů do soukromí obyvatel bývá, i v případě londýnského systému hraje policie na citlivou notu. Mimo jiné slibuje, že jí kamery se schopností identifikace obličejů pomohou lokalizovat pohřešované děti.

Zpravodajská stanice BBC News uvádí, že kamery budou umístěny na místech, která jsou oblíbená mezi zákazníky a turisty, jako je například stanfordské nákupní centrum Westfield a West End. V pořízených záběrech budou automaticky vyhledávány tváře ze seznamů, jež budou obsahovat převážně osoby „podezřelé ze spáchání závažných a násilných trestných činů“.

Ačkoli je snižování kriminality jednoznačně v nejlepším zájmu Londýna, názory na to, zda systémy jako LFR jsou nejvhodnějším způsobem, rozdělují veřejnost. Z pohledu policistů jde v podstatě o rozšíření schopností hlídek, které může systém upozornit, že se v jejich blízkosti nachází podezřelá či hledaná osoba. Tu pak mohou požádat o prokázání totožnosti.

„Jsem přesvědčen, že jako moderní policejní sbor máme povinnost používat nové technologie, abychom lidem v Londýně zajistili bezpečí,“ uvedl v tiskovém prohlášení komisař Nick Ephgrave. Dodal, že denně jsou příslušníci seznamováni s fotografiemi osob, které mají v rámci své služby hledat a kamerový systém jim může tuto práci usnadnit.

Velký bratr se (rád) dívá

Na straně druhé však stojí obhájci práva na soukromí. Ředitelka neziskové organizace Big Brother Silkie Carlo je přesvědčená, že „Toto rozhodnutí představuje obrovské rozšíření dohledu a vážné ohrožení občanských svobod ve Velké Británii.“

Kritika zaznívá i na samotnou přesnost systémů pro rozpoznávání obličeje. Ty byly ve Velké Británii dosud omezeny jen na veřejné akce, jako jsou koncerty a fotbalové zápasy. Údaje z jedné studie naznačily, že 81 % „shod“ navržených systémem bylo nesprávných.

V rámci objektivity je vhodné podotknout, že Londýn není prvním městem, které přistoupilo k používání systémů automatické identifikace obličeje pro policejní účely. Je otázkou názoru, zda se tímto krokem zařadil do vybrané společnosti – podobné systémy se stále více prosazují v Číně a nedávno byly nasazeny v Moskvě.

Diskuze (41) Další článek: Honor Magic Watch 2: První generaci se posmívali, druhou už musí brát vážně

Témata článku: Bezpečnost, Čína, Kamera, Velká Británie, Policie, Moskva, Bbc News, Kontroverzní systém, NEC, LFR, SlashGear, Obličej, Rozpoznávání, Velký bratr, Systém rozpoznávání, Bratr, Londýn, Rozpoznávání obličeje, Systém, Digitální kamery na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

** Pentagon hodlá nahradit své lehké víceúčelové vrtulníky Bell OH-58 Kiowa ** Za tímto účelem vznikl modernizační program Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA) ** V rámci něj vyvíjí společnost Sikorsky Aircraft Corporation vrtulník Raider X

Stanislav Mihulka
HelikoptéryVojenstvíPrototyp
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

** Létá skvěle, fotí slušně a má autopilota ** Jak se to všechno podařilo vtěsnat do 249 gramů? ** Podívejte se na rozborku nejlepšího dronu letošní sezóny

Jakub Čížek
KvadrokoptéraDJIDrony
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru