Bezpečnost | Velká Británie | Kamera

Velký bratr v akci: londýnská policie spustila kontroverzní systém rozpoznávání obličejů

Londýnská policie minulý týden potvrdila, že začne používat kontroverzní systém Live Facial Recognition (LFR). Jedná se o kamerový systém s funkcí rozpoznávání obličeje v reálném čase, který chtějí muži zákona využívat k vyhledávání zločinců a podezřelých osob. O novince informoval server SlashGear, ale i řada dalších médií.

Technologie, kterou dodává japonská firma NEC, bude nasazena pouze na určitých místech v Londýně. Policisté tvrdí, že chtějí pomocí tohoto systému hledat především pachatele násilných trestných činů, zejména těch spáchaných se zbraní, nicméně pomůže i s vyhledáváním pohřešovaných osob.

Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly

Jak už to u podobných zásahů do soukromí obyvatel bývá, i v případě londýnského systému hraje policie na citlivou notu. Mimo jiné slibuje, že jí kamery se schopností identifikace obličejů pomohou lokalizovat pohřešované děti.

Zpravodajská stanice BBC News uvádí, že kamery budou umístěny na místech, která jsou oblíbená mezi zákazníky a turisty, jako je například stanfordské nákupní centrum Westfield a West End. V pořízených záběrech budou automaticky vyhledávány tváře ze seznamů, jež budou obsahovat převážně osoby „podezřelé ze spáchání závažných a násilných trestných činů“.

Ačkoli je snižování kriminality jednoznačně v nejlepším zájmu Londýna, názory na to, zda systémy jako LFR jsou nejvhodnějším způsobem, rozdělují veřejnost. Z pohledu policistů jde v podstatě o rozšíření schopností hlídek, které může systém upozornit, že se v jejich blízkosti nachází podezřelá či hledaná osoba. Tu pak mohou požádat o prokázání totožnosti.

„Jsem přesvědčen, že jako moderní policejní sbor máme povinnost používat nové technologie, abychom lidem v Londýně zajistili bezpečí,“ uvedl v tiskovém prohlášení komisař Nick Ephgrave. Dodal, že denně jsou příslušníci seznamováni s fotografiemi osob, které mají v rámci své služby hledat a kamerový systém jim může tuto práci usnadnit.

Velký bratr se (rád) dívá

Na straně druhé však stojí obhájci práva na soukromí. Ředitelka neziskové organizace Big Brother Silkie Carlo je přesvědčená, že „Toto rozhodnutí představuje obrovské rozšíření dohledu a vážné ohrožení občanských svobod ve Velké Británii.“

Kritika zaznívá i na samotnou přesnost systémů pro rozpoznávání obličeje. Ty byly ve Velké Británii dosud omezeny jen na veřejné akce, jako jsou koncerty a fotbalové zápasy. Údaje z jedné studie naznačily, že 81 % „shod“ navržených systémem bylo nesprávných.

V rámci objektivity je vhodné podotknout, že Londýn není prvním městem, které přistoupilo k používání systémů automatické identifikace obličeje pro policejní účely. Je otázkou názoru, zda se tímto krokem zařadil do vybrané společnosti – podobné systémy se stále více prosazují v Číně a nedávno byly nasazeny v Moskvě.

Diskuze (41) Další článek: Honor Magic Watch 2: První generaci se posmívali, druhou už musí brát vážně

Témata článku: Bezpečnost, Čína, Velká Británie, Kamera, Policie, Rozpoznávání obličeje, SlashGear, Bratr, Londýn, Moskva, Obličej, Kontroverzní systém, Rozpoznávání, NEC, Velký bratr, Systém, Systém rozpoznávání, Bbc News


Určitě si přečtěte

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 108

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Výsledky této studie vás zřejmě vůbec nepřekvapí. Aspoň tak ale můžeme obecně známý názor podložit čísly.

Daniel Fuglevič | 28

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 15

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 18