Bezpečnost | Kamera | Velká Británie

Velký bratr v akci: londýnská policie spustila kontroverzní systém rozpoznávání obličejů

Londýnská policie minulý týden potvrdila, že začne používat kontroverzní systém Live Facial Recognition (LFR). Jedná se o kamerový systém s funkcí rozpoznávání obličeje v reálném čase, který chtějí muži zákona využívat k vyhledávání zločinců a podezřelých osob. O novince informoval server SlashGear, ale i řada dalších médií.

Technologie, kterou dodává japonská firma NEC, bude nasazena pouze na určitých místech v Londýně. Policisté tvrdí, že chtějí pomocí tohoto systému hledat především pachatele násilných trestných činů, zejména těch spáchaných se zbraní, nicméně pomůže i s vyhledáváním pohřešovaných osob.

Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly

Jak už to u podobných zásahů do soukromí obyvatel bývá, i v případě londýnského systému hraje policie na citlivou notu. Mimo jiné slibuje, že jí kamery se schopností identifikace obličejů pomohou lokalizovat pohřešované děti.

Zpravodajská stanice BBC News uvádí, že kamery budou umístěny na místech, která jsou oblíbená mezi zákazníky a turisty, jako je například stanfordské nákupní centrum Westfield a West End. V pořízených záběrech budou automaticky vyhledávány tváře ze seznamů, jež budou obsahovat převážně osoby „podezřelé ze spáchání závažných a násilných trestných činů“.

Ačkoli je snižování kriminality jednoznačně v nejlepším zájmu Londýna, názory na to, zda systémy jako LFR jsou nejvhodnějším způsobem, rozdělují veřejnost. Z pohledu policistů jde v podstatě o rozšíření schopností hlídek, které může systém upozornit, že se v jejich blízkosti nachází podezřelá či hledaná osoba. Tu pak mohou požádat o prokázání totožnosti.

„Jsem přesvědčen, že jako moderní policejní sbor máme povinnost používat nové technologie, abychom lidem v Londýně zajistili bezpečí,“ uvedl v tiskovém prohlášení komisař Nick Ephgrave. Dodal, že denně jsou příslušníci seznamováni s fotografiemi osob, které mají v rámci své služby hledat a kamerový systém jim může tuto práci usnadnit.

Velký bratr se (rád) dívá

Na straně druhé však stojí obhájci práva na soukromí. Ředitelka neziskové organizace Big Brother Silkie Carlo je přesvědčená, že „Toto rozhodnutí představuje obrovské rozšíření dohledu a vážné ohrožení občanských svobod ve Velké Británii.“

Kritika zaznívá i na samotnou přesnost systémů pro rozpoznávání obličeje. Ty byly ve Velké Británii dosud omezeny jen na veřejné akce, jako jsou koncerty a fotbalové zápasy. Údaje z jedné studie naznačily, že 81 % „shod“ navržených systémem bylo nesprávných.

V rámci objektivity je vhodné podotknout, že Londýn není prvním městem, které přistoupilo k používání systémů automatické identifikace obličeje pro policejní účely. Je otázkou názoru, zda se tímto krokem zařadil do vybrané společnosti – podobné systémy se stále více prosazují v Číně a nedávno byly nasazeny v Moskvě.

Diskuze (41) Další článek: Honor Magic Watch 2: První generaci se posmívali, druhou už musí brát vážně

Témata článku: Bezpečnost, Čína, Kamera, Velká Británie, Policie, Kontroverzní systém, Velký bratr, Moskva, Londýn, SlashGear, NEC, Systém rozpoznávání, Systém, LFR, Rozpoznávání, Obličej, Bratr, Bbc News, Rozpoznávání obličeje


Určitě si přečtěte

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 245

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 45

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 106