Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA

Foto: NASA
Foto: NASA
Foto: NASA
Foto: NASA
5
Fotogalerie

Venuše je pekelné dvojče Země. V minulosti měla deskovou tektoniku jako naše planeta

  • Vědci z Brown University jsou přesvědčeni, že Zemí a Venuši spojuje jeden výrazný fenomén
  • Konkrétně jde o deskovou tektoniku
  • Tu jsme přitom ještě nedávno považovali za specialitu naší planety

Venuše je v mnoha ohledech skoro jako naše rodná planeta. Zároveň je ale na první pohled jasné, že se tam kdysi něco hrozně zvrtlo. Dnes je z Venuše naprosto pekelný svět s teplotami na povrchu kolem 460 °C, na němž by se lidé mohli bez větších problémů usídlit snad jen vysoko v atmosféře.

Badatelé americké Brown University jsou přesvědčeni, že Venuši spojuje se Zemí jeden výrazný fenomén, který jsme ještě nedávno považovali za specialitu naší planety. Jde o deskovou tektoniku, tedy pohyby částí planetární kůry na tekuté vrstvě svrchního pláště.

Když Matt Weller a jeho kolegové modelovali dlouhodobý vývoj atmosféry planety Venuše, do něhož zahrnuli dnešní atmosférická data pekelného světa, dospěli k tomu, že dnešní podobu atmosféry lze na Venuši nejlépe vysvětlit působením dávné deskové tektoniky. Tektonická fáze přitom podle nich trvala nejméně 1 miliardu let.

Změní tento výzkum náš pohled na planetární evoluci?

Badatelé se domnívají, že tato venušanská desková tektonika probíhala záhy po samotném vzniku Venuše, zhruba před 4,5 až 3,5 miliardami let. Zřejmě šlo o poměrně omezenou podobu tektoniky, která byla skromnější než desková tektonika, jak ji dnes známe na Zemi, pokud jde o počet tektonických desek i o jejich pohyby.

Jakmile ale došlo na Venuši ke katastrofickému vývoji, jehož příčiny a průběh jsou pro nás stále nejasné, a z Venuše se stala rozpálená pec s dusivou atmosférou, s deskovou tektonikou byl na Venuši konec.

Země se vyvíjela odlišně. Naše desková tektonika postupně zesílila, tektonické desky zmohutněly a jejich pohyby a s nimi spojené procesy postupně stabilizovaly klima planety. Podle Wellera je fascinující, že v mladé Sluneční soustavě zřejmě současně existovaly dvě planety, tedy Venuše a Země, na nichž byla aktivní desková tektonika.

Výzkum dávné tektoniky na Venuši by mohl změnit náš pohled na planetární evoluci. Jak uvádí Wellerův kolega Alexander Evans, doposud jsme vnímali deskovou tektoniku na planetách spíše černobíle. Buď planeta deskovou tektoniku má anebo nemá. Ve skutečnosti se ukazuje, že na planetách může docházet k přechodům mezi různými „módy“ deskové tektoniky.

Určitě si přečtěte

Články odjinud