Vesmír v okolí Sluneční soustavy je přeplněný dvojhvězdami

  • Velké množství hvězd má jednoho nebo i více hvězdných partnerů
  • Potvrzuje to i nový a doslova masivní 3D atlas dvojhvězd
  • Při jeho sestavování sehrála zásadní roli data, která posílá evropská vesmírná observatoř Gaia

Vše nasvědčuje tomu, že Slunce je single. Sluneční soustava má je jedinou, osamocenou hvězdu. V Mléčné dráze a jistě i v jiných galaxiích to ale není pravidlem. Single hvězd je zhruba jedna sedmina z celkového počtu. Velké množství hvězd má jednoho nebo i více hvězdných partnerů.

Potvrzuje to i nový a doslova masivní 3D atlas dvojhvězd, navzájem oddělených minimálně na 10 AU (wide-binary), které se nacházejí do vzdálenosti cca 3 tisíce světelných let od nás. Zahrnuje 1,3 milionů takových dvojhvězd.

Autorem atlasu je doktorand Kareem El-Badry z americké University of California, Berkeley se svými kolegy. Asi není nutné zdůrazňovat, že se takový atlas stane bohatým zdrojem informací pro výzkum, především pokud jde o dvojhvězdy.

Hvězdy v atlase zaznamenaných dvojhvězd často odděluje vzdálenost 30 až 50 AU. Ve výjimečných případech to ale může být až 260 tisíc AU, což odpovídá vzdálenosti 3,26 světelných let.

Bez observatoře Gaia by to nešlo

Při sestavování atlasu sehrála zásadní roli data, která posílá pozoruhodná evropská vesmírná observatoř Gaia. Do této doby poslední publikace tohoto typu byla založená na pozorováních dnes již vyřazeného satelitu Hipparcos a obsahovala jen asi 200 dvojhvězd. Jak říká El-Badry, je to skutečně obrovský nárůst počtu zmapovaných dvojhvězd v našem hvězdném okolí.

S velkým počtem zaznamenaných dvojhvězd samozřejmě narostl i počet rozmanitých fenoménů, které dotyčný atlas zahrnuje. Je v něm obsaženo například přes 17 tisíc systémů s bílými trpaslíky. Z nich asi 1 400 tvoří dva bílí trpaslíci a zhruba 16 000 dvojhvězd má jednoho bílého trpaslíka a hvězdu jiného typu.

El-Badry a jeho kolegové se do budoucna chtějí soustředit právě na dvojhvězdy s bílými trpaslíky. Jde o to, že u bílých trpaslíků je možně určit věk přesněji než u běžných hvězd hlavní posloupnosti. Takové hvězdy jsou po miliardy let více méně stále stejné, zatím bílí trpaslíci postupně vychládají, a to známým tempem.

Dvojhvězdy a jejich planetární systémy obvykle vznikají ve stejnou dobu, takže určení stáří bílého trpaslíka zároveň znamená určení stáří jeho hvězdného partnera i jejich planet.

Diskuze (4) Další článek: Experimentální dron Prometheus připomíná stejnojmenné sci-fi Ridleyho Scotta

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Slunce, Sluneční soustava, Bílý trpaslík, Berkeley, Hvězda, University of California, Zásadní role, Dvojhvězda, Mléčná dráha, Observatoř, Atlas, GaiaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Fanouškovské Halo na Unreal Enginu 5 vypadá skoro lépe než originál
Michal Maliarov
Unreal Engine 5Video
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Samsung má dlouhodobou vizi. Polovodičová divize prý dva roky neuvede žádný nový top čipset Exynos

Samsung má dlouhodobou vizi. Polovodičová divize prý dva roky neuvede žádný nový top čipset Exynos

** Samsung chystá změny v polovodičové divizi ** Má tři roky na to, aby v oblasti mobilních čipsetů dohnala konkurenci ** Do té doby zřejmě v Evropě zakotví Snapdragony

Martin Chroust
Mobilní čipsetyExynos
Capcom slaví výročí Dragon
Michal Maliarov
Dragon's DogmaCapcomRPG
V případném konfliktu na Tchaj-wanu by byla klíčová hejna dronů

V případném konfliktu na Tchaj-wanu by byla klíčová hejna dronů

** Jedním z nejvíce horkých míst dnešního světa je Tchaj-wan, na který si nepokrytě dělá zálusk Čína ** Právě obrana Tchaj-wanu se stala námětem nedávných válečných her amerického letectva ** Z jejich výsledků vyplynulo, že při případné obraně Tchaj-wanu by mohla sehrát zásadní roli hejna dronů

Stanislav Mihulka
VojenstvíDrony
Motorola Edge 30. Tenká stylovka má šmrnc i výkon. Přesto bude ve stínu modelu Pro

Motorola Edge 30. Tenká stylovka má šmrnc i výkon. Přesto bude ve stínu modelu Pro

** Telefon je opravdu tenký, což jsme ověřili šuplerou i obtížnějším zvedáním ze stolu ** Má ale dostatek výkonu a nadějný fotoaparát ** Za 11 tisíc korun může jít o zajímavou koupi.

Martin Miksa
Vyšší třídaVideo
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět