Vesmír | ESA | Astronomie

Vesmírná observatoř Gaia se štěstím našla hvězdy, které ze Země nejsou vůbec vidět

  • Vesmírná observatoř Gaia objevila dvě dosud neznámé hvězdy
  • Ty se nacházejí ve vzdálenosti zhruba 2 500 světelných let
  • Pro naše přístroje jsou však neviditelné

Evropská vesmírná observatoř Gaia, která je ve vesmíru od prosince 2013, už odvedla velký kus práce. Mapuje ohromné množství hvězd v Mléčné dráze a přitom už objevila řadu velmi zajímavých věcí. Náleží k nim i nedávný objev dvojice hvězd, které přitom ze Země nejsou vůbec vidět.

Všechno to začalo s jednou hvězdou, která je od nás vzdálená asi 49 tisíc světelných let. Observatoř Gaia tuto hvězdu přistihla při podivném stmívání a zjasňování. Bylo to velmi rychlé, hvězda najednou pohasla během jediného dne a pak se zase rozsvítila.

Navíc, po pár týdnech se tato událost, která dostala označení Gaia16aye, zase zopakovala. Za 500 dní pozorování se to opakovalo celkem pětkrát. Pokud víme, tak se podobným způsobem hvězdy nechovají. Na pozorování observatoře Gaia následně navázala pozorování asi 50 dalších observatoří, které pokračovaly ve sledování tohoto pozoruhodného jevu.

Záhada rozluštěna

Łukasz Wyrzykowski z Astronomické observatoře Varšavské univerzity a jeho kolegové nakonec přišli na to, že se zmíněnou hvězdou se ve skutečnosti neděje nic zvláštního. Původcem zvláštního jevu je párek jiných hvězd, který se shodou okolností vyskytuje přesně mezi zmíněnou hvězdou a observatoří Gaia.

Tyto hvězdy jsou k nám mnohem blíže, zhruba ve vzdálenosti 2 500 světelných let. Jsou ale tak malé a tak málo září, že s našimi přístroji nejsou vůbec vidět. Prozradila je jejich gravitace, která vytvořila takzvanou gravitační mikročočku, co deformuje září zmíněné hvězdy na pozadí, vzdálené 49 tisíc světelných let.

Jde teprve o druhou gravitační mikročočku, kterou Gaia našla. Vědce zpočátku mátlo zjištění, že tato gravitační mikročočka vypadá úplně jinak, než ta první objevená.

Wyrzykowski a spol. propočítali, že se vší pravděpodobností jde o dva červené trpaslíky, o hmotnosti 0,57 a 0,36 Slunce. Tito trpaslíci jsou od sebe vzdálení asi 2 AU, tedy zhruba dvojnásobek vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem. Navzájem se oběhnou za 2,88 pozemského roku. Přestože tento dvojhvězdný systém vůbec nevidíme, tak jsme o něm díky šťastné náhodě dozvěděli spoustu věcí.

Diskuze (1) Další článek: Chrome začne od dubna blokovat stahování z nezabezpečených stránek

Témata článku: Vesmír, Země, Výzkum, ESA, Astronomie, Slunce, Gravitace, Pozorování, Vzdálenost, Světelný rok, Vesmírná observatoř, Hvězda, Přístroj, Gaius, Původce, Mléčná dráha, Země a Slunce, Gaia


Určitě si přečtěte

(Ne)používáte PayPal? Dejte si pozor, zavádí totiž poplatek za neaktivitu
Lukáš Václavík
FintechPayPal
AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Karel Javůrek
RyzenProcesoryAMD
Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Časopis Computer
Časopis Computer
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

Karel Javůrek
Grafické kartyTechnologieNvidia
Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146

Jakub Čížek
TorrentPirátství