Vesmírné sondy pohání atomová baterie. Je jednoduchá a vydrží desítky let, ale na Zemi je zapovězená

Když si představíte satelit, ten obraz patrně zahrnuje rozvinutý solární panel, který přístroji zajišťuje energii. Jenže pro sondy, které míří daleko mimo oběžnou dráhu Země, nebo dokonce ven ze Sluneční soustavy, nejsou použitelné. Intenzita Sluncem vyzařovaného světla totiž klesá se čtvercem vzdálenosti, takže už někde za drahou Jupitera musíte vymyslet jiný zdroj energie.

V tomto směru se osvědčila technologie zvaná radioizotopový termoelektrický generátor (RTG), čili atomová baterie. Hlavními trumfy jsou nízká hmotnost, jednoduchá konstrukce (tedy nízká poruchovost) a dostatečný výkon, který je k dispozici po dlouhé desítky let. Něco takového by se nám hodilo i na Zemi…

Podívejte se na minulé díly Z VESMÍRU:

Z vesmíru

Každý týden novinky z astronomie a průzkumu vesmíru. Dozvíte se, co můžete vidět na nočním nebi, ale také o pozorovací technice, observatořích, výzkumech, objevech a zkrátka všem, co s astronomií souvisí. 

Sledujte také: Vesmírné zprávy, Elonovinky, Vesmírná technikaTýden Živě 

Diskuze (20) Další článek: AMD Radeon RX 6400 je ještě o třetinu pomalejší než 6500 XT. Montuje se do hotových sestav

Témata článku: Technologie, Video, Vesmír, Země, Z vesmíru, Baterie, Energie, Satelit, Energetika, Sluneční soustava, Jupiter, Ale, Oběžná dráha, Solární panely, Sonda, Generátor, Desítky let, Satelitní komplety na Heureka.cz