Vesmírní extrémisté: Tři hnědí trpaslíci rotují na samotné hranici sebedestrukce

  • Astronomové odhalili tři hnědé trpaslíky, kteří rotují extrémní rychlostí
  • Ve skutečnosti zatím nejvyšší, jakou jsme u těchto hvězd detekovali
  • Každý z nich má poměrně odlišnou teplotu, jejich rotace je ale stejná

Hnědým trpaslíkům se někdy říká hvězdy, které selhaly. Jsou to objekty na pomezí hvězd a planet, ve kterých se nezažehly klasické hvězdné termonukleární reakce. Hnědých trpaslíků je zřejmě velmi mnoho. Odborníci odhadují, že jen v Mléčné dráze jich můžeme mít až 100 miliard.

Tým astronomů, který vedla Megan Tannock z kanadské Western University, nedávno odhalil tři hnědé trpaslíky, kteří rotují extrémní rychlostí, zatím nejvyšší, jakou jsme u hnědých trpaslíků detekovali. Je to vlastně zřejmě úplně nejvyšší rychlost, jako tyto objekty mohou rotovat, než je jejich vlastní otáčky roztrhají na kusy.

Všichni tito tři hnědí trpaslíci byli objeveni v rámci programu pozemních pozorování 2MASS (Two Micron All Sky Survey), který skončil v roce 2001. Tannocková s kolegy použila data z dnes již nefunkčního vesmírného infračerveného Spitzerova teleskopu i data pozemních observatoří.

Více než 100 kilometrů za sekundu!

Zmínění trpaslíci jsou vesměs velcí asi jako náš Jupiter a otočí se kolem své osy zhruba jednou za hodinu. Rychlost jejich extrémní rotace badatelé určili na více než 100 kilometrů za sekundu. Pro srovnání, naše stará dobrá Země rotuje rychlostí cca 0,47 kilometru za sekundu a náš Jupiter se otáčí rychlostí zhruba 12,6 kilometrů za sekundu.

Tak jako hvězdy a planety, i hnědí trpaslíci rotují od svého vzniku. Vlastně ještě předtím, protože vznikají z rotujících mračen plynu a prachu. Když stárnou, tak postupně vychládají a smršťují se, což jejich rotaci zrychluje. Asi jako když rotující krasobruslař na ledě připaží.

Každý z těchto tří hnědých trpaslíků má poměrně odlišnou teplotu, jejich rotace je ale stejná. Z toho vědci usuzují, že existuje limitní rychlost, po jejímž překročení dojde k sebedestrukci hnědého trpaslíka a rozptýlení jeho hmoty do okolního vesmíru.

A právě tito trpaslíci jsou zřejmě na takové hranici rychlosti rotace. O některých vesmírných objektech víme, že mají „záchrannou brzdu“, tedy mechanismus, který jim brání překročit hraniční rychlost rotace. Zatím není jasné, jestli mají podobný mechanismus i hnědí trpaslíci. Badatelé se na to chtějí do budoucna zaměřit.

Diskuze (5) Další článek: Stavíme asistenta Živáka. Dnes ho naučíme poslouchat a mluvit česky

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Astronomie, Jupiter, Rekordy, Rychlost, Astronom, Trpaslík, Extrémní rychlost, Sekunda, Rotace, Extrémista, Spitzer, Western University, Sebedestrukce, Hvězda, Mléčná dráha„OK, Google“: Praktické příklady, jak vám hlasový Asistent zpříjemní život
Karel Kilián
Hlasový asistentGoogle AsistentChytrá domácnost
Zahoďte Windows, Linux i macOS. Už roky máme českou Helenku z Matfyzu

Zahoďte Windows, Linux i macOS. Už roky máme českou Helenku z Matfyzu

** Ajťáci z Matfyzu už roky vyvíjejí vlastní systém ** Má grafické rozhraní, tetris a kalkulačku ** Studenti se na něm učí programovat

Jakub Čížek
ČeskoOperační systémy
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský
Rodokmen
Peklo opět zamrzlo: Windows 10 se naučily spouštět grafické programy z Linuxu

Peklo opět zamrzlo: Windows 10 se naučily spouštět grafické programy z Linuxu

** Nainstalujete linuxový Gimp a objeví se v nabídce Start ** Desítky to umí díky vrstvě WSLg s podporou GPU akcelerace ** Zatím jen ve Windows 10 Insider

Jakub Čížek
Windows 10Operační systémyLinux