Vesmírní extrémisté: Tři hnědí trpaslíci rotují na samotné hranici sebedestrukce

  • Astronomové odhalili tři hnědé trpaslíky, kteří rotují extrémní rychlostí
  • Ve skutečnosti zatím nejvyšší, jakou jsme u těchto hvězd detekovali
  • Každý z nich má poměrně odlišnou teplotu, jejich rotace je ale stejná

Hnědým trpaslíkům se někdy říká hvězdy, které selhaly. Jsou to objekty na pomezí hvězd a planet, ve kterých se nezažehly klasické hvězdné termonukleární reakce. Hnědých trpaslíků je zřejmě velmi mnoho. Odborníci odhadují, že jen v Mléčné dráze jich můžeme mít až 100 miliard.

Tým astronomů, který vedla Megan Tannock z kanadské Western University, nedávno odhalil tři hnědé trpaslíky, kteří rotují extrémní rychlostí, zatím nejvyšší, jakou jsme u hnědých trpaslíků detekovali. Je to vlastně zřejmě úplně nejvyšší rychlost, jako tyto objekty mohou rotovat, než je jejich vlastní otáčky roztrhají na kusy.

Všichni tito tři hnědí trpaslíci byli objeveni v rámci programu pozemních pozorování 2MASS (Two Micron All Sky Survey), který skončil v roce 2001. Tannocková s kolegy použila data z dnes již nefunkčního vesmírného infračerveného Spitzerova teleskopu i data pozemních observatoří.

Více než 100 kilometrů za sekundu!

Zmínění trpaslíci jsou vesměs velcí asi jako náš Jupiter a otočí se kolem své osy zhruba jednou za hodinu. Rychlost jejich extrémní rotace badatelé určili na více než 100 kilometrů za sekundu. Pro srovnání, naše stará dobrá Země rotuje rychlostí cca 0,47 kilometru za sekundu a náš Jupiter se otáčí rychlostí zhruba 12,6 kilometrů za sekundu.

Tak jako hvězdy a planety, i hnědí trpaslíci rotují od svého vzniku. Vlastně ještě předtím, protože vznikají z rotujících mračen plynu a prachu. Když stárnou, tak postupně vychládají a smršťují se, což jejich rotaci zrychluje. Asi jako když rotující krasobruslař na ledě připaží.

Každý z těchto tří hnědých trpaslíků má poměrně odlišnou teplotu, jejich rotace je ale stejná. Z toho vědci usuzují, že existuje limitní rychlost, po jejímž překročení dojde k sebedestrukci hnědého trpaslíka a rozptýlení jeho hmoty do okolního vesmíru.

A právě tito trpaslíci jsou zřejmě na takové hranici rychlosti rotace. O některých vesmírných objektech víme, že mají „záchrannou brzdu“, tedy mechanismus, který jim brání překročit hraniční rychlost rotace. Zatím není jasné, jestli mají podobný mechanismus i hnědí trpaslíci. Badatelé se na to chtějí do budoucna zaměřit.

Diskuze (5) Další článek: Stavíme asistenta Živáka. Dnes ho naučíme poslouchat a mluvit česky

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Astronomie, Jupiter, Rekordy, Sekunda, Hvězda, Extrémní rychlost, Astronom, Western University, Mléčná dráha, Rotace, Extrémista, Rychlost, Spitzer, Trpaslík, Sebedestrukce, PomezíSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vývoj AR her přenechá jiným. Niantic piluje platformu Lightship a navrch přidá sociální modul Campfire

Vývoj AR her přenechá jiným. Niantic piluje platformu Lightship a navrch přidá sociální modul Campfire

** Dvě neúspěšné AR hry znamenají změnu strategie ** Niantic piluje platformu Lightship, kterou nabídne ostatním ** Navrch přidá sociální modul Campfire, a to pro Ingress i Pokémon Go

Martin Chroust
NianticRozšířená realitaMobilní hry
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jak výrobci čipů obchází limity. Pouzdření a vrstvení je nové pojetí práce s křemíkem

Jak výrobci čipů obchází limity. Pouzdření a vrstvení je nové pojetí práce s křemíkem

Svět polovodičů neobnáší jen sledování nanometrů a různých výrobních procesů, děje se toho mnohem více a aktuálně diskutovaným tématem je propojení více křemíkových čipů do celku.

Jan Pánek
ČipyTechnologie
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Capcom slaví výročí Dragon
Michal Maliarov
Dragon's DogmaCapcomRPG