Mise Ax-1: Vesmírní turisté se v pořádku vrátili zpět na Zemi

Oživeno 25. dubna

19:45 | Michael López-Alegría, Larry Connor, Eytan Stibbe a Mark Pathy se bezpečně vrátili na Zemi. Axiom Mission 1 (Ax-1) – první soukromá mise na Mezinárodní vesmírnou stanici – tak skončila.

Podle administrátora NASA Billa Nelsona jde o „důležitý krok k otevření příležitostí pro vesmírné cestovatele a dosažení cíle NASA umožnit komerční podnikání mimo planetu na nízké oběžné dráze.“

13:45 | Kosmická loď Crew Dragon se v 3:10 hodin CET úspěšně odpojila od modulu Harmony ISS a zamířila k Zemi. Pokud vše půjde dobře, přistane u pobřeží Floridy dnes v cca 19:06 CET.

Účastnící mise Ax-1 si svůj pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) nakonec neplánováně prodloužili o 5 dní.

Původně měli na Zemi vyrazit 19. dubna, ale kvůli špatným povětrnostním podmínkám u pobřeží Floridy, kde SpaceX vyzvedává své kosmické lodě Crew Dragon, to nebylo možné.

Zpáteční cesta týmu vedeného bývalým astronautem NASA Michaelem Lópezem-Alegríou tak byla odložena na 20. dubna, nicméně nakonec bylo možné ji uskutečnit až 24. dubna.

V 19:26 EDT (pondělí 1:26 CET) NASA oznámila, že poklop mezi Crew Dragonem a ISS byl uzavřen a posádka se začala připravovat na odpojení. Podrobnosti připravujeme.

Mise Ax-1

V pravidelně aktualizovaném článku sledujeme průběh mise Ax-1, v rámci níž vyrazí na Mezinárodní vesmírnou stanici 4 turisté: Michael López-Alegría, Larry Connor, Mark Pathy a Eytan Stibbe.

Diskuze (6) Další článek: Proklepli jsme mobilní procesory AMD Ryzen 6000. Hodí se i na hraní her

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,