Vesmírný botox: „Nesmrtelné“ hvězdy v centru Galaxie se nejspíš udržují mladé díky konzumaci temné hmoty

V centru naší galaxie se mj. vyskytují hvězdy, které se na první pohled zdají být velmi mladé – a to navzdory tomu, že jeví „spektroskopické rysy vyvinutějších hvězd“. A právě na ně se zaměřily týmy odborníků ze Stanford a Stockholm University.

Isabelle John a její spolupracovníci se rozhodli zjistit, co přesně tyto hvězdy – nacházející se blízko černé díry Sagittarius A*, čili v poměrně nepřívětivém prostředí – činí „nesmrtelnými“.

Po provedení počítačových simulací vědci dospěli k tomu, že dotyčné hvězdy ve skutečnosti mohou být mnohem starší, než se zdá, ale díky konzumaci okolní temné hmoty stále mají velkou zářivost.

Klepněte pro větší obrázek

V podstatě se jedná o jakýsi vesmírný botox: částice temné hmoty zachycené hvězdami do sebe vzájemně narážejí, rozbíjejí se a uvolňují silné výboje energie. Tato energie pak funguje coby jakýsi elixír mládí a to i tehdy, když už hvězdám dojde jejich vlastní palivo pro jadernou fúzi.

„Hvězdy spalují vodík při jaderné fúzi. Vnější tlak z tohoto spalování vyrovnává vnitřní tlak gravitačních sil a udržuje hvězdy ve stabilní rovnováze,“ uvedla John pro Live Science.

Nutno zdůraznit, že toto vysvětlení se zatím opírá pouze o výsledky simulací a že ve hře jsou i jiné hypotézy. Badatelé nicméně tvrdí, že nové pokročilé teleskopy by měly být schopny jejich závěry potvrdit či naopak vyvrátit.

Diskuze (12) Další článek: Lego vystavuje kostky vyrobené z prachu z meteoritu. Slouží k testování stavby měsíčních základen

Témata článku: , ,