Vesmírný dalekohled Jamese Webba detekoval zlato vzniklé při srážce dvou neutronových hvězd | Foto: University of Warwick/Mark Garlick, CC BY 4.0

Foto: University of Warwick/Mark GarlickCC BY 4.0

Vesmírný dalekohled Jamese Webba detekoval zlato vzniklé při srážce dvou neutronových hvězd

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) a Hubbleův vesmírný dalekohled společně pozorovali super dlouhý gama záblesk (GRB) pocházející ze srážky dvou hustých neutronových hvězd, k níž došlo před miliony let.

Neutronové hvězdy jsou vzácným výsledkem supernov nebo explozí umírajících hvězd, které se nemění v černé díry. V tomto případě chtěli vědci z University of Rome v srdci známé supernovy detekovat neutronovou hvězdu, o níž se domnívali, že existuje, ale až doteď ji nespatřili.

Díky výkonu obou zmíněných teleskopů byl tým nakonec schopen zaznamenat silný lesk (tzv. kilonovou) těžkých prvků jako je stříbro a dokonce i zlato, které při této turbulentní kolizi vznikly.

„Studovat pomocí silných očí Hubblea a JWST kilonovu, jakou jsme nikdy předtím neviděli, bylo vzrušující, konstatovala astrofyzička Eleonora Troja. „Je to poprvé, co se nám podařilo ověřit, že přímo před námi skutečně došlo k vytvoření kovů těžších než železo a stříbro.“

GRB jsou obecně spojovány spíše se smrtí jedné hvězdy, než se sloučením dvou – ale v případě GRB 230307A, který byl objeven v roce 2023 v rámci italské mise Fermi, je tomu jinak.

„Fúze neutronových hvězd by mohla dát vzniknout ideálnímu prostředí pro rozsáhlou syntézu těžkých prvků,“ poznamenal vedoucí badatel Yu-Han Yang. „Studium fúze neutronových hvězd nám pomáhá přepsat nejasné kapitoly nukleosyntézy.“

Titulní foto je pouze ilustrační.

Určitě si přečtěte

Články odjinud