Tým astronomů oznámil, že pomocí Vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST) odhalili dvě z nejvzdálenějších - a tedy i nejstarších – galaxií ve vesmíru. Jedna z nich je přitom neobvykle jasná a velká.
Dotyčné galaxie, které vznikly pouhých 300 milionů let po Velkém třesku, dostaly názvy JADES-GS-z14-0 a JADES-GS-z14-1. A právě první jmenovaná svými vlastnostmi odborníky velice překvapila.
„JADES-GS-z14-0 se nyní stává archetypem tohoto fenoménu. Je ohromující, že vesmír dokázal vytvořit takovou galaxii za pouhých 300 milionů let,“ konstatoval astrofyzik Stefano Carniani.

Teno objev potvrzuje, že galaxie se mohou rodit mnohem rychleji, než jsme se až donedávna domnívali.
„Velikost galaxie jasně dokazuje, že většinu světla produkuje velké množství mladých hvězd, spíše než materiál dopadající na supermasivní černou díru v centru galaxie,“ uvedl jeden z hlavních autorů nové studie, Daniel Eisenstein z Harvard University.
Vědci nyní doufají, že díky JWST budou moct nahlédnout ještě hlouběji do nejranějších let vesmíru. Ostatně, zrovna nedávno ho jiní badatele použili k nalezení trojice malých galaxií, které vznikly z hustého oblaku vodíku.