Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) odhalil, že na povrchu Charonu – tedy největšího měsíce trpasličí planety Pluto – se nacházejí chemické sloučeniny, o jejichž přítomnosti jsme až dosud nevěděli.
Konkrétně se jedná o plyn oxid uhličitý a kapailnu peroxid vodíku. Tento objev by podle zahraničních komentátorů mohl zcela změnit náš dosavadní pohled na historii dotyčného měsíce.
„Naše preferovaná interpretace je, že horní vrstva oxidu uhličitého pochází z vnitřku a dostala se na povrch prostřednictvím kráterových událostí,“ konstatovala hlavní badatelka Silvia Protopapa ze Southwest Science Institute.

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST).
„Je známo, že oxid uhličitý je přítomen v oblastech protoplanetárního disku, ze kterého se zrodil systém Pluta,“ dodala.
Co se týče druhé výše zmíněné sloučeniny, tedy peroxidu vodíku, ten by teoreticky mohl být výsledkem interakce ultrafialového slunečního světla s energetickými částicemi z kosmického záření.
„Experimenty týmu byly nápomocné při demonstraci toho, že peroxid vodíku může vznikat i ve směsích oxidu uhličitého a vodního ledu za podmínek analogických těm, které panují na Charonu,“ uvedl Silviin spolupracovník Ujjwal Raut.