Vesmírný dalekohled Jamese Webba odhalil přítomnost zajímavých chemických sloučenin na povrchu největšího měsíce Pluta | Foto: NASA Goddard Space Flight Center, CC BY 2.0

Foto: NASA Goddard Space Flight CenterCC BY 2.0

Vesmírný dalekohled Jamese Webba odhalil přítomnost zajímavých chemických sloučenin na povrchu největšího měsíce Pluta

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) odhalil, že na povrchu Charonu – tedy největšího měsíce trpasličí planety Pluto – se nacházejí chemické sloučeniny, o jejichž přítomnosti jsme až dosud nevěděli.

Konkrétně se jedná o plyn oxid uhličitý a kapailnu peroxid vodíku. Tento objev by podle zahraničních komentátorů mohl zcela změnit náš dosavadní pohled na historii dotyčného měsíce.

„Naše preferovaná interpretace je, že horní vrstva oxidu uhličitého pochází z vnitřku a dostala se na povrch prostřednictvím kráterových událostí,“ konstatovala hlavní badatelka Silvia Protopapa ze Southwest Science Institute.

JWST 1 - 1000x500.jpg
Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST).

„Je známo, že oxid uhličitý je přítomen v oblastech protoplanetárního disku, ze kterého se zrodil systém Pluta,“ dodala.

Co se týče druhé výše zmíněné sloučeniny, tedy peroxidu vodíku, ten by teoreticky mohl být výsledkem interakce ultrafialového slunečního světla s energetickými částicemi z kosmického záření.

„Experimenty týmu byly nápomocné při demonstraci toho, že peroxid vodíku může vznikat i ve směsích oxidu uhličitého a vodního ledu za podmínek analogických těm, které panují na Charonu,“ uvedl Silviin spolupracovník Ujjwal Raut.

Určitě si přečtěte

Články odjinud