Vesmírný dalekohled Jamese Webba pozoroval první prachovou bouři zuřící mimo Sluneční soustavu

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) pozoroval prachovou bouři probíhající na exoplanetě VHS 1256 b, která se nachází ve vzdálenosti asi 40 světelných let od Země.

„Šlehal vás někdy do obličeje horký písek? Ve srovnání s těkavými podmínkami objevenými vysoko v atmosféře planety VHS 1256b je to uklidňující zážitek,“ uvádí se v tiskové zprávě.

VHS 1256 byla poprvé detekována v roce 2015 a to teleskopem Vista umístěným v Chile. Je přibližně 12krát až 18krát masivnější než Jupiter. Jak plyne z výše uvedené citace, JWST byl schopen poskytnout i zajímavé poznatky o její atmosféře, která mj. obsahuje křemičité částice různých velikostí.

Další prvenství pro JWST

„Tým předpokládá, že křemičitany periodicky vířící v těchto oblacích jsou příliš těžké a prší do hlubin atmosféry planety. Webbova pozorování také ukazují jasné známky přítomnosti vody, metanu a oxidu uhelnatého a poskytují důkazy pro oxid uhličitý,“ napsali badatelé.

Podle dostupných informací je to vůbec poprvé, kdy jediný teleskop dokázal shromáždit tolik dat najednou.

„Žádný jiný teleskop neidentifikoval tolik vlastností jednoho cíle naráz,“ konstatoval Andrew Skemer z University of California, Santa Cruz. „V jediném spektru od Webba vidíme mnoho molekul, které prozrazují podrobnosti o dynamických systémech oblačnosti a počasí na planetě.“

Váš názor Další článek: Jak využít Edge Copilot. Bing Chat v prohlížeči shrne dlouhé články a AI za vás třeba napíše e-mail

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,