Vesmírný dalekohled Jamese Webba zmapoval počasí na exoplanetě WASP-43b | Foto: NASA, ESA, CSA, Ralf Crawford (STScI)

Foto: NASA, ESA, CSA, Ralf Crawford (STScI)

Vesmírný dalekohled Jamese Webba zmapoval počasí na exoplanetě WASP-43b

Vědecké přístroje na palubě Vesmírného teleskopu Jamese Webba (JWST) jsou tak citlivé, že dokážou odhalit, jaké počasí panuje na exoplanetě vzdálené neuvěřitelných 280 světelných let.

V tomto konkrétním případě se jedná o exoplanetu WASP-43b, plynného obra v souhvězdí Sextantu. Ten obíhá velice blízko své hostitelské hvězdy a je tak mnohem teplejší než jiní plynní obři, které známe z naší vlastní sluneční soustavy.

Na jedné straně WASP-43b se podle všeho nalézá hustá pokrývka mraků, zatímco na druhé straně je obloha jasná. JWST zaznamenal rovněž divoké rovníkové větry, které mohou dosahovat rychlosti až 8000 km/hod.

Webb. Hubble i Spitzer

Vědci tuto  exoplanetu již dříve pozorovali pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu a Spitzerova vesmírného dalekohledu. „S HST jsme jasně viděli, že na denní straně je vodní pára,“ uvedl hlavní autor nové studie Taylor Bell z Bay Area Environmental Research Institute.

„HST i Spitzer navrhli, že na noční straně by mohly být mraky. Potřebovali jsme však přesnější měření od Webba, abychom skutečně mohli začít mapovat teplotu, oblačnost, větry a podrobnější složení atmosféry po celé planetě,“ dodal.

Tým mj. dospěl k závěru, že na denní straně WASP-43b panuje teplota cca 1260 stupňů Celsia.  A díky 3D modelům mohl dokonce simulovat, jak by mohla atmosféra dotyčného plynného obra vypadat.

Určitě si přečtěte

Články odjinud