Vesmírný teleskop Jamese Webba objevil dosud nejchladnější led ve známém vesmíru

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) odhalil dosud nejchladnější led ve známém kosmu. Jeho teplota podle dostupných informací činí -440 stupňů Fahrenheita, tedy asi -262 °C.

K tomuto objevu došlo v hvězdotvorném molekulárním mračnu nacházejícím se v jižní části souhvězdí Chameleona (přibližně 500 světelných let od Země), konkrétně v oblasti zvané Chameleon I.

Díky Webbově výkonné infračervené kameře (NIRCam) byli astronomové schopni zaznamenat i takové ledové útvary, které by jinak zůstaly bez povšimnutí.

Klepněte pro větší obrázek

„Led se projevuje jako pokles proti kontinuu světla hvězd v pozadí. V oblastech, které jsou tak chladné a husté, je velká část světla z hvězdy v pozadí blokována a k detekci světla hvězd, a tudíž k identifikaci ledu v molekulárním mračnu, tak byla nezbytná Webbova výjimečná citlivost,“ uvedl badatel Klaus Pontoppidan ze Space Telescope Science Institute.

Samostatnou zmínku si zaslouží také skutečnost, že led je hlavním zdrojem prvků nezbytných pro vytvoření obyvatelné planety i život, souhrnně označovaných jako CHONS: uhlík, vodík, kyslík, dusík a síra. V tomto případě byl tým schopen identifikovat zmrazené formy široké škály molekul: od karbonylsulfidu, amoniaku a methanu až po nejjednodušší komplexní organickou molekulu, methanol.

„Tato pozorování otevírají nám poskytují nový náhled na cesty vedoucí ke vzniku jednoduchých a složitých molekul, které jsou potřebné k vytvoření stavebních kamenů života,“ konstatovala Pontoppidanova spolupracovnice Melissa McClure z Leiden Observatory,

Diskuze (1) Další článek: Elektrizující podmínky. Jak se z Norska stala země zaslíbená elektromobilům

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,