Globální oteplování | Elektrárna | Obnovitelné zdroje

Větrné elektrárny způsobují lokální oteplování, tvrdí studie

  • Studie ukázala, že větrné turbíny mají vliv na lokální oteplování
  • Jak si však větrné elektrárny vedou ve srovnání se spalováním uhlí?
  • Dopady „větrníků“ na lokální klima by se neměly zanedbávat

Za jeden ze způsobů řešení problémů s klimatickými změnami jsou považovány obnovitelné zdroje energie – tedy například solární panely či větrné elektrárny. Jenže studie Lee Millera a Davida Keitha z Harvardu ukazuje, že i větrné turbíny mohou mít vliv na lokální oteplování.

Nosnou myšlenkou, jak zvrátit globální oteplování, je snížení vypouštění takzvaných skleníkových plynů, vznikajících především spalováním fosilních paliv. Samozřejmě ne každá alternativa k těmto palivům je adekvátně výhodná z energetického a ekonomického hlediska. Technologie je nutné vyhodnocovat z hlediska nákladů a přínosů.

Jedním z faktorů, který je spojen s větrnými elektrárnami, je schopnost ovlivňovat lokální teploty. Způsobuje ho směšování vzduchu na povrchu a nad ním. Někteří krajní kritici dokonce tvrdili, že získávání energie z větru může být v krátkodobém hledisku podobně špatné, jako spalování uhlí.

Co ukázal klimatický model?

Lee Miller a David Keith se rozhodli, že zaplní nedostatky v našich znalostech simulováním poměrně nepravděpodobného scénáře, ve kterém Spojené státy vyrábějí veškerou potřebnou elektřinu pomocí větrných elektráren.

Vědci připravili podrobný klimatický model USA, ve kterém do oblastí s intenzivnějšími větry umístili virtuální větrné turbíny. Jejich počet byl nastaven tak, aby vyrobily polovinu terrawattu elektřiny, což by pokrylo poptávku celé země.

Klepněte pro větší obrázek
Výhody a nevýhody větrných elektráren

Výsledek simulace do konce století ukázal zvýšení teploty kontinentu na území Spojených států asi o 0,24 ° C na územích s turbínami. V rámci regionu pak bylo toto číslo vyšší o 0,5 ° C, v některých bodech pak dokonce o celý jeden stupeň Celsia. To je zhruba v souladu s předchozími měřeními, provedenými v blízkosti skutečných větrných elektráren.

Změna teploty je markantnější v noci než ve dne, což je dané tím, že v nočních hodinách turbíny promíchávají teplejší vzduch z výšky směrem k chladnoucímu povrchu. Podstatné však je, že samotné větrné elektrárny negenerují žádné teplo, které by emitovaly do atmosféry – pouze ovlivňují proudění vzduchu.

Lokální versus globální oteplení

Vědci se pokoušejí odhadnout klimatický přínos turbín z globálního pohledu. Je zřejmé, že zatímco změna teploty způsobená mícháním vzduchu turbínami je čistě lokální, vliv na snížení emisí skleníkových plynů se projevuje globálně – což znamená, že větrné turbíny na jednom místě jsou z celosvětového hlediska přínosem.

Zatímco místní účinek turbíny skončí, když ji vypnete, oteplování způsobené skleníkovými plyny se neustále navyšuje a vydrží po staletí. Jinými slovy: globální změna klimatu je pravděpodobně mnohem katastrofičtějším scénářem než očekávané lokální oteplování z větrných elektráren.

Je také vhodné porovnat hodnoty s předpokládaným zvýšením teploty o 4,9 stupňů Celsia, pokud bude lidstvo pokračovat ve zvyšování emisí. Dokonce i při rychlém snížení emisí do poloviny století bude mít spalování fosilních paliv stále větší vliv na oteplování než větrné farmy.

Na druhé straně není jasné, jaký dopad by měl vliv větrných elektráren na zemědělskou produkci v USA. Možné následky však lze snížit či zcela eliminovat vhodným umístěním větrných turbín.

Větrné elektrárny překonávají fosilní paliva s rozumnou mírou dlouhodobých dopadů na životní prostředí na jednotku vyrobené energie,“ píší výzkumníci. Ale nic není zadarmo, ani větrná energie. Dodávají: „I když se tyto dopady v mnoha důležitých ohledech liší od vlivu skleníkových plynů na klima, neměly by se zanedbávat.“

Diskuze (59) Další článek: „Vakcína“ vyrobená z hub by mohla pomoct zachránit hynoucí včelstva

Témata článku: Technologie, USA, Výzkum, Energie, Globální oteplování, Energetika, Ekologie, Elektrárna, Elektřina, Obnovitelné zdroje, Obnovitelný zdroj, Životní prostředí, Harvard, Nosná myšlenka, Možný následek, Blízkost, Solární panel, Přínos, Turbína, Skleníkové plyny, Oteplení, Vyrobená energie, Velký vliv, Větrná energie, Proudění, Dron na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 162

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Výsledky této studie vás zřejmě vůbec nepřekvapí. Aspoň tak ale můžeme obecně známý názor podložit čísly.

Daniel Fuglevič | 28

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X