vzach
9. 10. 2018 • 14:17

Kolik asi taková větrná elektrárna spotřebuje energie, když vůbec nefouká vítr, ale přesto se její vrtule točí? Tzn. větrná elektrárna vlastně přitom "vyrábí" vítr a využívá k tomu elektřinu třeba z tepelných zdrojů, které kvůli spalování vypouštějí CO2. Mohou i tímto způsobem větrné elektrárny přispívat k vyšší produkci CO2 a tím ke globálnímu oteplování?

peperonni
9. 10. 2018 • 9:56

„větrné elektrárny negenerují žádné teplo“ ... to jakože ty generátory mají 100% účinnost a není tam absolutně žádné tření, které by produkovalo teplo? Samozřejmě že teplo generují a i když je úplně zanedbatelné, tak je potřeba generátor chladit a to se děje rozptýlením přebytečného tepla do okolí.

jirik66
9. 10. 2018 • 8:17

Samozřejmě je dobré to vědět, ale v porovnání s globálním oteplováním je toto působení "větrníků" zcela bagatelní a bezvýznamné. A samozřejmě chybný je i samotný předpoklad, že by se všechna elektřina vyráběla pomocí větrných elektráren. Vždy je dobré pro výrobu elektřiny používat mix zdrojů, mezi něž samozřejmě patří i jaderné reaktory. Čím pestřejší mix, tím odolnější proti výpadkům. Je třeba jen z toho mixu co nejrychleji vyloučit ty nejvíce znečišťující zdroje, mezi nimiž samozřejmě hrají prim uhelné elektrárny.

JayBee
9. 10. 2018 • 8:12

A co narušení větrného proudění vzduchu? Nechce se mi věřit, že by ty tisíce off-shore turbín a megavaty větru odebíraného výkonu neměli na nic vliv. Třeba na sušší podnebí hlouběji ve vnitrozemí...

Určitě si přečtěte

Články odjinud