Bouřkové větry na vnější straně tzv. Velké rudé skvrny, tedy gigantické anticyklóny v horních vrstvách atmosféry planety Jupiter, mezi lety 2009 a 2020 zrychlily o 8 %. Plyne to z pozorování realizovaných pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu.
„Protože na Jupiteru nemáme letadlo sledující bouře, nemůžeme měřit větry nepřetržitě přímo na místě,“ uvedla badatelka Amy Simon z Goddard Space Flight Center.

„Hubble je jediný teleskop, který má takové časové pokrytí a prostorové rozlišení, že dokáže zachytit větry Jupitera v těchto detailech.“
Z dostupných informací plyne, že některé větry na obvodu Velké rudé skvrny dosahovaly rychlostí až přes 640 kilometrů v hodině. Proč tomu ale tak je, resp. co přesně se na Jupiteru odehrává?
Jak vysvětlil hlavní výzkumník Michael Wong z University of California, zodpovědět tuto otázku není vůbec snadné, protože Hubble „nemůže příliš dobře vidět spodní část bouře“.
„Vše pod vrcholy mraků je v datech neviditelné. Jde však o zajímavý údaj, který nám může pomoci pochopit, co Velkou červenou skvrnu napájí a jak si svou energii udržuje“, dodal Wong.
Titulní foto: Kevin Gill from Los Angeles, CA, United States, CC BY 2.0