Většinu času spí, ale když se probudí, bývá to mazec. Seznamte se s 10 nejnebezpečnějšími aktivními vulkány

V lednu tohoto roku překvapil svět mohutný výbuch podmořské sopky u souostroví Tonga v Tichomoří. Mrak popela a sopečných plynů dosáhl výšky až 20 kilometrů a byl dobře viditelný i na satelitních snímcích. Na celé zeměkouli je několik desítek aktivních sopek a my pro vás vybrali deset nejnebezpečnějších.

Cotopaxi (Ekvádor)

Cotopaxi je aktivní stratovulkán v pohoří Andy – nachází se ve městě Latacunga v provincii Cotopaxi v Ekvádoru. Sopka je druhým nejvyšším vrcholem této země – dosahuje výšky 5 897 metrů a patří tak mezi nejvyšší činné sopky na světě. Její poslední erupce začala 14. srpna 2015 a skončila 24. ledna 2016.

Klepněte pro větší obrázek Cotopaxi (Ekvádor)

Je známo, že Cotopaxi vybuchla 87krát, což v okolí sopky vedlo k vytvoření četných údolí tvořených bahenními proudy. Nejaktivnější byla v letech 1738 až 1877, kdy došlo k padesáti erupcím. Největší z nich byla tak silná, že bláto dostalo do Tichého oceánu do vzdálenosti až 100 kilometrů.

Zatím poslední erupce se odehrála v roce 1904 a od té doby panoval relativní klid. V dubnu 2015 sopka znovu ožila – došlo k velkému nárůstu zemětřesení a emisí SO2, nicméně k výbuchu nakonec nedošlo. Vzhledem k tomu, že se nachází v blízkosti hustě obydlené oblasti Ekvádoru, by byly následky případného výbuchu v dnešní době zničující.

Diskuze (8) Další článek: Říjnové aktualizace pro Windows rozbily síťová připojení. Microsoft vydává mimořádnou opravu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,