Vezměte malý bagřík, přimontujte na něj Arduino a získáte Vsakoně. Nový robot z ČVUT pomůže hydrogeologům

Vezměte pásový podvozek malého rypadla Bobcat E10, přimontujte k němu průmyslový rádiový vysílač G3 od Scanreca, nezapomeňte na 90Ah LiFePo baterii od Winstonu a samozřejmě nezapomeňte na bastl z Arduina. Výsledkem je Vsakoň – robot z Fakulty strojní ČVUT, který vznik lve spolupráci se společností Chemcomex.

Na spodní straně podvozku vytlačí hydraulika do hloubky nejméně 5 centimetrů 200mm válec, který Arduino pomocí elektromechanického ventilu napustí vodou a snímač změří, za jak dlouho se kapalina vsákne do půdy.

K čemu je vlastně takový Vsakoň dobrý? Rychlost vsakování vody do podloží je jedním z důležitých hydrogeologických ukazatelů na stavbách, kterou doposud musel ručně provádět hydrogeolog pomocí vsakovací zkoušky. Nově to zcela automaticky zvládne Vsakoň, kterého operátor skrze mobil nebo tablet vyšle na vybrané místo a klepne na tlačítko. Vsakoň vše změří a hydrogeolog si v lepším případě ani nezamaže holínky.

Klepněte pro větší obrázek
Pásový robot na dálkové ovládání Vsakoň měří rychlost vsakování

Prototyp v posledním roce prošel hromadou terénních zkoušek, které jsou v souladu s českým i evropskými normami a má jej na svědomí Martin Dub z Ústavu konstruování a částí strojů FS ČVUT. Až vám tedy začne u domu plesnivět podmáčená zídka, vyšlete k ní na kontrolu Vsakoně, který možná odhalí problém.

Diskuze (1) Další článek: Čína v poušti buduje 119 raketových sil. Podle některých odborníků rozšiřuje svůj jaderný arzenál

Témata článku: , , , , , , , , , ,