Virologové varovali a studie nyní potvrzuje, že lék proti covidu může iniciovat nové mutace koronaviru

Po uvolnění opatření souvisejících se snahou zabránit šíření onemocnění covid-19 v Číně následoval prudký nárůst počtu nakažených. Čínské orgány na něj reagovaly mimo jiné schválením perorálního antivirotického léku molnupiravir americké farmaceutické firmy Merck, prodávaného pod značkou Lagevrio. Odborníci však již delší dobu varují před skutečností, že tento lék může způsobovat nové mutace koronaviru.

V listopadu 2021, tedy prakticky hned po schválení, vyšel na webu Science.org článek „Významný virolog varuje, že lék pro léčbu covidu-19 by mohl uvolnit nebezpečné mutace. Jiní nevidí důvod k obavám“. Virolog William Haseltine, který dříve působil na Harvardově univerzitě, tehdy naznačoval, že by molnupiravir mohl vyvoláním virových mutací podnítit vznik nových variant viru, které mohou být nebezpečnější než ty současné.

Totéž tvrdil i molekulární biolog z Rutgersovy univerzity v New Brunswicku Richard Ebright, který uvedl, že „Používání molnupiraviru v jakémkoli státě přispěje ke vzniku nových variant viru SARS-CoV-2.“ Účinnost tohoto léku pak označil za velmi nízkou, v podstatě nulovou.

Možná rizika molnupiraviru

Zatímco v USA nebo Velké Británii se Lagevrio používá jen zřídka, v Číně, kde se tamní úřady uprostřed ničivé vlny nákaz spoléhají na nekvalitní vakcíny a léčbu, bylo jeho použití nedávno povoleno. Jeden z odborníků varuje, že toto používání může vést ke vzniku nových variant – a dokonce označil pokračující používání Lagevria v některých částech světa za „znepokojivé“, informuje britský Daily Mail.

Tato varování potvrdila studie provedená americkými a britskými vědci, kteří identifikovali nové mutace ve vzorcích viru odebraných desítkám pacientů, jimž bylo podáno antivirotikum Lagevrio. Změny viru sice nezpůsobily, že by byl smrtelnější nebo infekčnější, ale podle odborníků podtrhují možné riziko tohoto typu léku.

Lék funguje tak, že v genomu koronaviru vytváří mutace, které brání jeho replikaci v těle. Ačkoli byl zpočátku považován za průlomový, lék Paxlovid od farmaceutické společnosti Pfizer předstihl Lagevrio jako celosvětově nejoblíbenější antivirotikum proti covidu-19 a během posledního roku odsunul tablety od Mercku na vedlejší kolej.

Studie zaměřená na mutace

Tým, sestávající z odborníků z Francis Crick Institute, Imperial College London a University of Cambridge, zkoumal 13 milionů sekvencí RNA viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19. Analyzoval složení řetězců RNA a hledal známky toho, že virus kvůli léku zmutoval.

Ve stovkách vzorků našli důkazy, že lék způsobil replikaci. Téměř všechny nálezy byly ve vzorcích odebraných v roce 2022 – tedy v roce, kdy byl lék celosvětově dostupný – což naznačuje, že na vině je Lagevrio. V rámci objektivity však musíme brát v úvahu skutečnost, že  studie byla publikována online jako preprint a nebyla zatím recenzována.

„Je možné, že někteří pacienti léčení molnupiravirem se nemusí zcela zbavit infekce, což může vést k dalšímu přenosu virů zmutovaných molnupiravirem,“ napsali vědci. Odborníci se obávají, že uvedená zjištění zvyšují možnost, že se v budoucnu objeví kmeny viru označované jako znepokojivé.

Výrobce zásadně nesouhlasí

Společnost Merck zprávu zpochybnila a uvedla, že neexistují žádné důkazy o tom, že by se její lék jakkoli podílel na vzniku nových variant koronaviru nebo že by se tak mohlo stát v budoucnu. „Údaje z klinických studií prokázaly, že užívání molnupiraviru vede k rychlému poklesu virové infekčnosti,“ řekl tiskový mluvčí.

„Autoři předpokládají, že tyto mutace souvisejí s léčbou molnupiravirem, aniž by měli důkazy, že virové sekvence byly izolovány od léčených pacientů, a při vyvozování svých závěrů se spoléhají na nepřímé souvislosti mezi původem virových sekvencí a časovým rámcem sběru sekvencí v zemích, kde je molnupiravir k dispozici.“ uvedl výrobce.

V tuto chvíli tedy máme proti sobě dva tábory. Na jedné straně stojí vědci s odborníky neověřenou studií, kteří tvrdí, že lék Lagevrio namísto zastavení viru může ve skutečnosti napomoci jeho mutaci. Na straně druhé je výrobce, který závěry uvedené studie odmítá. Kde je pravda patrně ukáže až čas.

Diskuze (50) Další článek: Mars by mohl prozkoumávat i robot napodobující pouštní ještěrku. Vědci už mají jeho prototyp

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,