Virus ptačí chřipky může přežít v nedostatečně tepelně upraveném hovězím mase

Na farmách ve Spojených státech se už několik týdnů šíří mezi hovězím dobytkem virus ptačí chřipky H5N1. Vědci a další odborníci se proto snaží zjistit, zda a případně za jakých okolností může být nebezpečný pro člověka. Dle amerického ministerstva zemědělství (USDA) může virus přežít v nedostatečně upraveném mase. Podrobnosti přináší britský deník The Telegraph.

Ve studii provedené minulý týden vědci z USDA zjistili, že hamburgery připravené při teplotě 120 °F (tj. 49 °C), což odpovídá vnitřní teplotě steaku, který je připravený na úroveň „rare“, tedy „velmi krvavý“, obsahovaly živé stopy viru ptačí chřipky.

Zda by množství nalezeného viru stačilo k nakažení člověka není v tuto chvíli jasné. Odborníci se ale obávají, že – vzhledem k tomu, že se virus H5N1 v USA stále šíří mezi dobytkem – by mohlo být právě nedostatečně tepelně zpracované nebo syrové maso možnou cestou přenosu.

Krvavý steak či tatarák? Raději ne!

Americké ministerstvo zemědělství, které čelilo opakované kritice za nedostatečné sdílení informací během probíhající epidemie ptačí chřipky, představilo svá zjištění na tiskovém brífinku na začátku minulého týdne. Zpočátku ale neuvedlo, že virus byl nalezen ve vzorcích masa.

Zástupci ministerstva během setkání s novináři uvedli, že v hamburgerech připravených při teplotách 145 °F (63 °C; medium rare) nebo 160 °F (71 °C; well done) nebyl virus přítomen. Na přímý dotaz novinářů pouze zmínili, že v hamburgerech připravených při teplotě 120 °F (49 °C; rare) byly nalezeny stopy viru.

H5N1 byl zatím zjištěn pouze ve stádech amerických dojnic, nicméně některé kusy dobytka byly „vyřazené“ a místo produkce mléka byly využity pro výrobu hovězího masa. Protože tyto krávy nebyly chovány speciálně na maso, jsou často levnější, což v praxi znamená, že se z jejich masa vyrábí především nekvalitní mleté maso – takové, které lze koupit v provozovnách rychlého občerstvení.

Minimem je 71 °C

Ministerstvo zemědělství dále uvedlo, že zatím nenašlo stopy chřipkového viru H5N1 v jatečních kravách ani v hovězím mase prodávaném v obchodech. Testy provedlo, aby zjistilo, jak účinná je tepelná úprava při zabíjení viru.

Spotřebitelům je doporučeno, aby mleté hovězí maso připravovali při teplotě nejméně 160 °F (71 °C), což zajistí také ochranu před infekci bakteriemi, jako je salmonela nebo E. Coli. V praxi se však tato rada uplatňuje jen zřídka – spotřebitelé a restaurace mohou maso připravovat, jak se jim zlíbí.

„Lidé často konzumují nedostatečně tepelně upravené maso, zejména hovězí, takže výsledky studie jsou zásadní pro lepší informovaná rozhodnutí a budování důvěry veřejnosti,“ uvedla na sociální síti X (dříve Twitter) mluvčí americké Společnosti pro infekční choroby a bývalá lékařka WHO Krutika Kuppalli.

Diskuze (1) Další článek: Word ve výchozím stavu nezachová původní formátování. Radši sloučí styly

Témata článku: , , , , ,