Vitamin D snižuje riziko sebevraždy, ukázala studie provedená na válečných veteránech

Vitamin D snižuje riziko sebevraždy, ukázala studie provedená na válečných veteránech

Podle výsledků nové studie je užívání doplňků stravy s vitaminem D spojeno s nižším počtem pokusů o sebevraždu a úmyslného sebepoškozování. Vědci zkoumali údaje o velké skupině amerických válečných veteránů a zjistili, že u těch, kterým byl podáván vitamin D, bylo riziko pokusu o sebevraždu nebo sebepoškozování citelně nižší než u těch, kterým vitamin D podáván nebyl.

Hned v úvodu je nutné upozornit na skutečnost, že uvedená studie, tak jak byla provedená, může prokázat pouze korelaci, nikoliv příčinný vztah. Práce publikovaná v časopise PLoS ONE doplňuje rostoucí počet vědeckých poznatků, které naznačují souvislost mezi nedostatkem vitaminu D a depresí nebo jinými formami duševních onemocnění.

Experiment na válečných veteránech

Podle Americké psychologické asociace (American Psychological Association; APA) nabízí tato studie další možnost prevence sebepoškozování a sebevražd u veteránů, u nichž je pravděpodobnost úmrtí sebevraždou asi 1,5krát vyšší než u ostatních dospělých osob v populaci.

„Jako relativně bezpečný, snadno dostupný a cenově přístupný lék může být suplementace (doplňování) vitaminem D slibnou prevencí sebevražedných pokusů a sebevražd, pokud bude potvrzena v dalších klinických studiích,“ napsali vědci.

Tým analyzoval údaje o několika stovkách tisíc veteránů, u nichž byla v letech 2010 až 2018 zaznamenána alespoň jedna interakce s lékařem nebo lékárnou. Porovnávali skupinu osob, kterým byl předepsán vitamin D, s podobně velkou skupinou subjektů, jimž nebyly doplňky stravy nabídnuty. Cílem bylo zjistit, zda existuje nějaký rozdíl v počtu pokusů o sebevraždu nebo sebepoškozujícího chování.

Vitaminem D proti depresi

Zatímco ve skupině, která užívala vitamin D, byla míra sebevražedných pokusů a sebepoškozování přibližně 0,2 %, u těch, kteří doplňky neužívali, se pohybovala okolo 0,36 %. To znamená pokles o poměrně citelných 44 %. Podávání vitaminu D2 bylo spojeno s 48,8% snížením rizika pokusů o sebevraždu a v případě vitaminu D3 se 44,8% snížením.

Vědci dále zjistili, že souvislost mezi doplňky s vitaminem D a snížením rizika sebevraždy byla ještě výraznější u lidí s černou barvou pleti. V této podskupině souvisela suplementace s přibližně 60% snížením rizika sebevražedných pokusů a sebepoškození.

Podle přehledové studie z roku 2018 trpí nedostatkem vitaminu D přibližně 42 % až polovina americké populace. Tento nedostatek je mnohem vyšší u dospělých Hispánců a černochů než u jejich bělošských protějšků. Vitamin D se syntetizuje v kůži při vystavení slunci a lidé s tmavší pigmentací pravděpodobně potřebují intenzivnější vystavení UV záření, aby si ho jejich tělo vytvořilo dostatek.

Studie má své nedostatky

Vzhledem k tomu, že studie byla provedena na základě dříve shromážděných údajů, má některá významná omezení. Autoři například neměli možnost zjistit, zda lidé, zařazení do kontrolní skupiny, neužívali vitamin D bez jeho předepsání. Doplňky stravy lze zakoupit v mnoha prodejnách bez lékařského předpisu, a to za relativně nízkou cenu.

Je také možné, že skupina lidí, kteří užívali vitamin D na předpis, měla další spolupůsobící faktory, které snižovaly pravděpodobnost, že se pokusí o sebevraždu – například silnější systém sociální podpory. Studie také nehodnotila všechny možné proměnné, které mohly přispět k sebevražednému chování, jako například traumatická poranění mozku, která jsou mezi veterány běžná.

Další výzkum by mohl objasnit, zda je souvislost zjištěná v této studii skutečným příčinným vztahem. Závěrem je nutné zdůraznit, že ve velkém množství mohou doplňky stravy s vitaminem D způsobit onemocnění a poškození ledvin. Lidské tělo totiž dokáže vstřebat pouze určité množství tohoto vitaminu a jeho přebytek skončí v orgánech.

Určitě si přečtěte

Články odjinud