Obnovitelné zdroje elektrické energie mají jednu zásadní nevýhodu: z principu svého fungování nemohou vyrábět elektřinu nepřetržitě. V případě solárních elektráren hraje významnou roli oblačnost a střídání dne a noci, „větrníky“ pak ovlivňuje ještě o něco nevyzpytatelnější vítr.
Možným řešením tohoto problému je ukládání vyrobené elektřiny a její následné využití v okamžicích, kdy elektrárna nepracuje na plný výkon, případně vůbec. Stávající technologie akumulátorů na bázi lithia jsou však finančně, technologicky a prostorově náročné. V kalifornském San Diegu chtějí pro tyto účely použít „vodní baterii“.
„Vodní baterie“
Pod termínem „vodní baterie“ si můžete představit vodní nádrž – v tomto případě je konkrétně řeč o nádrži San Vicente, nacházející se v horách severozápadně od města San Diego. Okresní vodohospodářský úřad má v plánu využít rezervoár k ukládání solární energie, jež by tak měla být k dispozici i po západu slunce.
Pokud vše půjde podle plánu, propojí za deset let toto jezero velké podzemní potrubí s novou, výrazně menší nádrží vybudovanou v nedalekém kaňonu o 1100 metrů výše. Když bude slunce vysoko na obloze, bude pomocí elektřiny dodávané fotovoltaickými elektrárnami čerpána voda ze spodní do horní nádrže. Tím de facto dojde k uložení solární energie.
Princip fungování vodní baterie
Když slunce zapadne a fotovoltaická elektrárna se zastaví, operátoři otevřou ventil a osm milionů tun vody bude proudit stejným potrubím zpět dolů. Během své cesty bude kapalina pohánět turbíny schopné vyrábět 500 megawattů elektřiny až po dobu osmi hodin. To by mělo stačit k napájení přibližně 135 000 domácností.
V podstatě je to přečerpávací elektrárna
Zástupkyně ředitele vodohospodářského úřadu pro technické záležitosti Neena Kuzmich sice označuje toto řešení jako „vodní baterii“, nicméně z hlediska principu jde o přečerpávací vodní elektrárnu. Patrně nejznámější elektrárnou tohoto typu na našem území jsou Dlouhé stráně. Kromě nich funguje na tomto principu elektrárna v rámci vodního díla Dalešice, vodní elektrárna Štěchovice, Černé jezero a Pastviny.
Omlouváme se, video v současné době nelze přehrát.
Nutnost řešit ukládání elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů vyvstala v průběhu letošní vlny veder. Obyvatelé Kalifornie dostali jednoho letního dne v půl šesté večer textovou zprávu, aby vypnuli elektrické spotřebiče. Slunce v tu chvíli zapadalo, výroba solární elektřiny se blížila k nule a zbývající elektrárny, z nichž mnohé spalují plyn, by nedokázaly pokrýt poptávku.
Největším paradoxem bylo, že v průběhu téhož dne bylo k dispozici tolik solární energie, že ji rozvodná síť nedokázala pojmout. Provozovatelé sítě omezili nebo odpojili více než 2000 megawatthodin elektřiny, které mohly fotovoltaické elektrárny dodat, což by stačilo k napájení malého města. Tato elektřina přišla nazmar a nebylo možné ji uskladnit na později.