Vojáci příliš nevěří autonomním robotům. Vyřeší to společný virtuální trénink?

  • Vojáci se staví k autonomním robotům značně rezervovaně
  • Jedním z důvodů je to, že příliš nerozumí umělé inteligenci
  • Situaci by mohl zlepšit společný virtuální trénink

Člověk by si mohl myslet, že vojáci vítají příchod automatizovaných systémů a robotů na vojenské základny a k bojovým jednotkám. Účelem vojenských robotů je především uchránit vojáky od těžké a jednotvárné práce, ať už v logistice nebo třeba na bojišti.

Nový výzkum, který uspořádal časopis amerického letectva Journal of Indo-Pacific Affairs, ale ukazuje, že vojáci z bojových jednotek se ve skutečnosti staví k autonomním robotům mnohem rezervovaněji než jejich velitelé nebo Pentagon.

Výzkum shrnuje názory 800 důstojnických kadetů a námořníků na Australian Defence Force Academy. Podle nich by významná většina oslovených vojáků nechtěla být nasazena společně s letálními a plně autonomními zbraňovými systémy.

Zároveň je pro tyto vojáky důležité, jak jsou autonomní zbraňové systémy bezpečné, přesné a spolehlivé, a jaký mají potenciál pro snižování ztrát mezi civilisty, spojenci a vlastními jednotkami.

Problém pro  Pentagon?

Postoje vojáků bojových útvarů by mohly být problémem pro Pentagon, který se celý třese na to, aby se nové autonomní zbraňové systémy co nejdříve účastnily výcviku i vojenských operací. Představitelé armády již celé roky plánují, jak budou lidští vojáci bojovat bok po boku s autonomními roboty.

Mělo by to přinést celou řadu výhod, jak pro samotné vojáky, tak i pro jejich velitele a zdárný průběh celých operací. Jak by ale mohli lidé bojovat společně s roboty, když jim nevěří?

Podle majora námořní pěchoty Daniela Yurkoviche je problém ve dvou zásadních věcech. Vojáci příliš nerozumí umělé inteligenci a netrénují každý den s autonomními roboty, na které by se přitom měli spolehnout v boji, když půjde o život.

Řešení by podle něj mělo být, že se budoucí operátor autonomního robota bude podílet na vývoji a trénování jeho umělé inteligence a bude se účastnit výcviku robota ve virtuálním prostředí. Tím se z anonymního robota stane důvěrně známý kolega.

Vojáci budou mít lepší představu o skutečných možnostech a schopnostech autonomních systémů, o jejich slabých místech, i o tom, jak jim mohou být nejlépe prospěšní. Takový trénink by mohl probíhat formou virtuálních her, které by si užil jak robot, tak i jeho lidský operátor.

Diskuze (3) Další článek: Podívejte se na fotografie prototypu průhledného Macintoshe Classic

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, Vojenství, Roboti, Virtuální realita, Armáda, Pentagon, Robot, Kadet, Vojáci, Operátor, Zbraňový systém, Trénink, Bojová jednotkaIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** Česká videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Vampire The Masquerade: Swansong se odkládá o několik měsíců

Vampire The Masquerade: Swansong se odkládá o několik měsíců

Vypadá to, že odklady her v dohledné době jen tak nepřestanou. Tentokrát přišla řada na přírůstek do univerza Vampire The Masquerade.

Martin Nahodil
OdkladVampire: The Masquerade - Swansong
V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

** Oppo Find X3 Pro se může opřít o unikátní mikroskopický objektiv ** Nabízí až 60× hybridní přiblížení těch nejmenších detailů ** Je to jediný telefon, který umí nafotit sochy v uchu jehly...

Martin Chroust
MikroskopMakro objektiv
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna