3D tisk | Hewlett Packard (HP) | Tiskárny

Vojáci Švýcarské gardy střežící Vatikán budou nosit přilby vytištěné na 3D tiskárně

Vojáci Švýcarské gardy střežící Vatikán budou nosit přilby vytištěné na 3D tiskárně

Jedním ze symbolů Vatikánu je Švýcarská garda – vojenská jednotka Svatého stolce, jejíž zodpovědností je osobní bezpečnost papeže a obyvatel městského státu. Ačkoli má za sebou více než 600 let dlouhou tradici, je přístupná moderním technologiím.

Po staleté nosili členové gardy výraznou, pestrobarevnou uniformu, která během té doby doznala jen minimálních změn. Letos přijde taková malá revoluce: tradiční kovovou přilbu, označovanou jako morion, nahradí nový typ. Díky výrobě technologií tisku na 3D tiskárně bude levnější, chladnější a lehčí.

Gardisté už mají první várku

Uniformy a vybavení Švýcarské gardy doslova dýchají tradicí. Moderní verze byla představena v roce 1914 a inspirovala se uměleckými díly renesanční éry. Vatikán proto zaměstnával kováře, kteří vyráběli prvky pro nové uniformy i „náhradní díly“.

Klepněte pro větší obrázek
Vojáci si stěžovali na horko (Zdroj: Wikipedia)

V loňském roce vedení gardy oznámilo, že plánuje nahradit ikonickou přilbu novou verzí. Měla být vyrobena z PVC, které zajistí její nižší hmotnost i cenu ve srovnání s kovovou předchůdkyní. Důvodem ke změně je i častý pobyt vojáků na přímém slunci, kde se kovová přilba nepříjemně zahřívala.

První várka, čítající 98 ze 120 objednaných přileb, byla do Vatikánu doručena 22. ledna. Vojáci je dostali jako dárek ke 513. výročí založení gardy. Jako předloha posloužila helma ze 16. století, která byla nasnímána 3D skenerem a převedena do podoby počítačového modelu.

Přilby tiskne Hewlett-Packard

K tisku byla použita 3D tiskárna Hewlett-Packard, na které výroba celé přilby trvá pouhých čtrnáct hodin. Čas sice na první pohled nevypadá nijak rekordně, dokud ho neporovnáme s dobou potřebnou pro výrobu kovové helmy, která se pohybuje kolem 130 hodin. Pak je evidentní, že se jedná o značné zrychlení.

Klepněte pro větší obrázek
Nová přilba z PVC

Ve srovnání s původními přilbami jsou ty nové lehčí (váží 570 gramů, zatímco hmotnost původních se pohybuje kolem dvou kilogramů), odolné vůči ultrafialovému záření a mají větrací otvory, díky kterým hlavy vojáků nebudou trpět v horku.

Podle mluvčího Švýcarské gardy seržanta Ursa Breitenmosera se v tomto případě neřeší bezpečností vojáků, protože gardy slouží především k reprezentativním a ceremoniálním účelům, jako jsou papežské přehlídky a státní návštěvy.

3D tisk prošel v uplynulé dekádě poměrně překotnou cestu a od prvních neumělých výtvorů se začal uplatňovat v mnoha oborech. Příklad jeho využití na přilby vojáků je ukázkou, jak technologie dokáže zlepšit stávající věci, a přitom zachovat jejich tradiční design a styl.

Diskuze (11) Další článek: Základní Surface Book 2 dostane modernější a výkonnější procesor se čtyřmi jádry

Témata článku: Wikipedia, 3D tisk, Hewlett Packard (HP), Tiskárny, 3D, PVC, Uniforma, Hewlett-Packard, Vojáci, Tisk, Tiskárna, Přilba, Vatikán, Str, Osobní bezpečnost


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 136

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15