Vojáci Švýcarské gardy střežící Vatikán budou nosit přilby vytištěné na 3D tiskárně

Jedním ze symbolů Vatikánu je Švýcarská garda – vojenská jednotka Svatého stolce, jejíž zodpovědností je osobní bezpečnost papeže a obyvatel městského státu. Ačkoli má za sebou více než 600 let dlouhou tradici, je přístupná moderním technologiím.

Po staleté nosili členové gardy výraznou, pestrobarevnou uniformu, která během té doby doznala jen minimálních změn. Letos přijde taková malá revoluce: tradiční kovovou přilbu, označovanou jako morion, nahradí nový typ. Díky výrobě technologií tisku na 3D tiskárně bude levnější, chladnější a lehčí.

Gardisté už mají první várku

Uniformy a vybavení Švýcarské gardy doslova dýchají tradicí. Moderní verze byla představena v roce 1914 a inspirovala se uměleckými díly renesanční éry. Vatikán proto zaměstnával kováře, kteří vyráběli prvky pro nové uniformy i „náhradní díly“.

Klepněte pro větší obrázek
Vojáci si stěžovali na horko (Zdroj: Wikipedia)

V loňském roce vedení gardy oznámilo, že plánuje nahradit ikonickou přilbu novou verzí. Měla být vyrobena z PVC, které zajistí její nižší hmotnost i cenu ve srovnání s kovovou předchůdkyní. Důvodem ke změně je i častý pobyt vojáků na přímém slunci, kde se kovová přilba nepříjemně zahřívala.

První várka, čítající 98 ze 120 objednaných přileb, byla do Vatikánu doručena 22. ledna. Vojáci je dostali jako dárek ke 513. výročí založení gardy. Jako předloha posloužila helma ze 16. století, která byla nasnímána 3D skenerem a převedena do podoby počítačového modelu.

Přilby tiskne Hewlett-Packard

K tisku byla použita 3D tiskárna Hewlett-Packard, na které výroba celé přilby trvá pouhých čtrnáct hodin. Čas sice na první pohled nevypadá nijak rekordně, dokud ho neporovnáme s dobou potřebnou pro výrobu kovové helmy, která se pohybuje kolem 130 hodin. Pak je evidentní, že se jedná o značné zrychlení.

Klepněte pro větší obrázek
Nová přilba z PVC

Ve srovnání s původními přilbami jsou ty nové lehčí (váží 570 gramů, zatímco hmotnost původních se pohybuje kolem dvou kilogramů), odolné vůči ultrafialovému záření a mají větrací otvory, díky kterým hlavy vojáků nebudou trpět v horku.

Podle mluvčího Švýcarské gardy seržanta Ursa Breitenmosera se v tomto případě neřeší bezpečností vojáků, protože gardy slouží především k reprezentativním a ceremoniálním účelům, jako jsou papežské přehlídky a státní návštěvy.

3D tisk prošel v uplynulé dekádě poměrně překotnou cestu a od prvních neumělých výtvorů se začal uplatňovat v mnoha oborech. Příklad jeho využití na přilby vojáků je ukázkou, jak technologie dokáže zlepšit stávající věci, a přitom zachovat jejich tradiční design a styl.

Diskuze (11) Další článek: Základní Surface Book 2 dostane modernější a výkonnější procesor se čtyřmi jádry

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,