3D tisk | Hewlett Packard (HP) | Tiskárny

Vojáci Švýcarské gardy střežící Vatikán budou nosit přilby vytištěné na 3D tiskárně

Vojáci Švýcarské gardy střežící Vatikán budou nosit přilby vytištěné na 3D tiskárně

Jedním ze symbolů Vatikánu je Švýcarská garda – vojenská jednotka Svatého stolce, jejíž zodpovědností je osobní bezpečnost papeže a obyvatel městského státu. Ačkoli má za sebou více než 600 let dlouhou tradici, je přístupná moderním technologiím.

Po staleté nosili členové gardy výraznou, pestrobarevnou uniformu, která během té doby doznala jen minimálních změn. Letos přijde taková malá revoluce: tradiční kovovou přilbu, označovanou jako morion, nahradí nový typ. Díky výrobě technologií tisku na 3D tiskárně bude levnější, chladnější a lehčí.

Gardisté už mají první várku

Uniformy a vybavení Švýcarské gardy doslova dýchají tradicí. Moderní verze byla představena v roce 1914 a inspirovala se uměleckými díly renesanční éry. Vatikán proto zaměstnával kováře, kteří vyráběli prvky pro nové uniformy i „náhradní díly“.

Klepněte pro větší obrázek
Vojáci si stěžovali na horko (Zdroj: Wikipedia)

V loňském roce vedení gardy oznámilo, že plánuje nahradit ikonickou přilbu novou verzí. Měla být vyrobena z PVC, které zajistí její nižší hmotnost i cenu ve srovnání s kovovou předchůdkyní. Důvodem ke změně je i častý pobyt vojáků na přímém slunci, kde se kovová přilba nepříjemně zahřívala.

První várka, čítající 98 ze 120 objednaných přileb, byla do Vatikánu doručena 22. ledna. Vojáci je dostali jako dárek ke 513. výročí založení gardy. Jako předloha posloužila helma ze 16. století, která byla nasnímána 3D skenerem a převedena do podoby počítačového modelu.

Přilby tiskne Hewlett-Packard

K tisku byla použita 3D tiskárna Hewlett-Packard, na které výroba celé přilby trvá pouhých čtrnáct hodin. Čas sice na první pohled nevypadá nijak rekordně, dokud ho neporovnáme s dobou potřebnou pro výrobu kovové helmy, která se pohybuje kolem 130 hodin. Pak je evidentní, že se jedná o značné zrychlení.

Klepněte pro větší obrázek
Nová přilba z PVC

Ve srovnání s původními přilbami jsou ty nové lehčí (váží 570 gramů, zatímco hmotnost původních se pohybuje kolem dvou kilogramů), odolné vůči ultrafialovému záření a mají větrací otvory, díky kterým hlavy vojáků nebudou trpět v horku.

Podle mluvčího Švýcarské gardy seržanta Ursa Breitenmosera se v tomto případě neřeší bezpečností vojáků, protože gardy slouží především k reprezentativním a ceremoniálním účelům, jako jsou papežské přehlídky a státní návštěvy.

3D tisk prošel v uplynulé dekádě poměrně překotnou cestu a od prvních neumělých výtvorů se začal uplatňovat v mnoha oborech. Příklad jeho využití na přilby vojáků je ukázkou, jak technologie dokáže zlepšit stávající věci, a přitom zachovat jejich tradiční design a styl.

Diskuze (11) Další článek: Základní Surface Book 2 dostane modernější a výkonnější procesor se čtyřmi jádry

Témata článku: Wikipedia, 3D tisk, Hewlett Packard (HP), Tiskárny, 3D, Vojáci, Tiskárna, Vatikán, Přilba, Uniforma, Str, PVC, Tisk, Hewlett-Packard, Tiskař, Osobní bezpečnost, Ceremoniál


Určitě si přečtěte

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 21

David Polesný
VánoceNotebooky
Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 95

Jakub Čížek
Windows 10MicrosoftLinux
To jsme si to zase zavařili. Ballot screen pro Android je průšvih [komentář]
Jakub Čížek
Evropská unieAndroidVyhledávače
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Používáte Disk Google? Tak si dejte pozor: od října začne automaticky vysypávat koš
Vladislav Kluska
Disk GoogleÚložištěGoogle