Volkswagen bude znovu lidový. ID.2All je vize elektroauta s cenou do 600 tisíc

Toto bude zřejmě nejdůležitější elektroauto Volkswagenu na hodně dlouhou dobu. Ukázalo základní tvary, rozměry a naznačilo parametry.

Každá větší automobilka, která to myslí s evropským trhem vážně, pilně pracuje na elektromobilu s cenou maximálně 25 000 eur – na této hranici se shodnou Němci, Korejci i další. Vize Volkswagenu konečně nabrala konkrétní obrysy ve formě konceptu ID.2All, který má přijít ve finální podobě na trh nejpozději v roce 2026.

Stojí na nové platformě MEB Entry, přední kola jsou poháněna elektromotorem o výkonu 166 kW (225 k) a na 100 km/h zrychlí za zhruba sedm sekund. Baterie mu dává dojezd 450 kilometrů, z 10 na 80 procent nabití se má dostat přibližně za 20 minut.

Z hlediska vnějších rozměrů má blízko k aktuálnímu Polu – na délku měří 4050 mm, široký je 1812 mm a vysoký 1530 mm. Disponuje ale nemalým rozvorem 2600 mm. Díky šikovně rozvrženému vnitřku pak pojme v základní konfiguraci 490 litrů nákladu (Golf má 380 litrů, Škoda Fabia taktéž) a po sklopení zadních opěradel až 1330 litrů.

Po stránce výbavy má nabídnout užitečné prvky typu inteligentní navigace s plánováním zastávek pro dobíjení, systém Travel Assist s udržením v jízdním pruhu a adaptivním tempomatem nebo světlomety IQ.Light. Volkswagen se zde také hodlá vrátit k ovládání klasickými prvky místo dotykových plošek, které u jiných modelů nebyly úplně dobře přijaty. Výroba by měla probíhat ve Španělsku, zřejmě po boku sourozenců pod značkou Škoda (u ní je potvrzen název Elroq, zřejmě ale dostane vyšší stavbu karoserie) i Cupra.

O design se postaral nový šéfdesignér VW Andreas Mindt, konceptu ID.2All dodal méně divoký vzhled, než prezentovala starší studie ID.Life od Jozefa Kabaně, která se podle informací magazínu Automobilwoche nelíbila výkonnému řediteli Volkswagenu Thomasu Schäferovi. Ten v rámci představení vize dostupného elektromobilu uvedl, že značka pracuje na o něco menším vozidle v ceně do 20.000 eur (zhruba 480 tisíc korun), což ale prý bude ještě větší oříšek, než sériová verze ID.2All.

Diskuze (28) Další článek: Nová tisková struna od Průši je vyzbrojená wolframem. Funguje jako štít proti škodlivé radiaci

Témata článku: , , , , , , , , , , ,