Volvo bude pro své robotické taxíky používat autonomní technologie Waymo

Automobilka Volvo bude pro svou flotilu samořídících taxíků používat autonomní technologie Waymo. Skutečnost, že dceřiná společnost Alphabetu bude exkluzivním dodavatelem technologií čtvrté úrovně autonomie, oznámily obě firmy ve společném tiskovém prohlášení.

V praxi to bude znamenat, že Volvo integruje autonomní technologii Waymo, považovanou ve svém oboru za jednu z nejlepších na světě, do flotily robotických taxíků. Dohoda se vztahuje také na dvě značky spadající pod švédskou automobilku – výrobce elektromobilů Polestar a na čínskou automobilku Lynk & Co.

Volvo věří Googlu

„Plně autonomní vozidla mají potenciál zlepšit bezpečnost silničního provozu na dosud nevídanou úroveň a přinesou revoluci ve způsobu, jakým lidé žijí, pracují a cestují,“ uvedl v prohlášení technický ředitel Volva Henrik Green.

Čtvrtá úroveň autonomie je v segmentu samořídících vozidel považována za základ. Auta s touto výbavou by měla být v určených místech a za dobrých povětrnostních podmínek schopna prakticky zcela samostatného provozu.

Volvo je již čtvrtým výrobce automobilů, který se v tomto směru hodlá spolehnout na řešení od Wayma. V nedávné minulosti došlo k uzavření podobných dohod s automobilkami Nissan-Renault, Fiat Chrysler a Jaguar Land Rover.

Waymo versus Uber

V uplynulých letech se Volvo podílelo na testování autonomních technologií pro Uber. Spolupráci však poznamenala smrtelná nehoda z roku 2017, při které vůz chybně identifikoval chodkyni, přecházející s kolem vozovku. V loňském roce obě společnosti představily společně vyvinutou verzi samořídících technologií pro Volvo XC90.

Jistým paradoxem je fakt, že v roce 2017 Waymo žalovalo Uber za údajné krádeže několika svých autonomních technologií. Uber nyní zvažuje, zda bude muset uzavřít licenční smlouvu s Waymem, nebo jestli provede změny návrhu své technologie vozidla. Nezávislé vyšetřování totiž zjistilo, že Uber stále používá některé návrhy Wayma.

„Tato dohoda nemá vliv na dodávky vozidel Volvo pro Uber,“ řekl mluvčí společnosti Volvo. „Budeme i nadále dodávat Uberu připravená autonomní auta.“ Švédská automobilka také hodlá nabízet částečně automatizovaná vozidla vybavená LIDARy, vyrobenými americkým startupem Luminar. Ta začnou sjíždět z výrobních linek v roce 2022 a mají být schopna jezdit po dálnici bez zásahu člověka.

Váš názor Další článek: První testy Macu mini s čipem ARM ukazují, že i emulovaná aplikace běží rychleji než nativní na Surface Pro X

Témata článku: Technologie, Google, Doprava, Autonomní vůz, Uber, Alphabet, Volvo, Fiat, Waymo, Renault, Wayma, Bude, Taxík, Mluvčí společnosti, Vozidlo, Flotila, Zásah člověka, Henrik, Henri, Luminar, SVE, Automobilka, Jaguar Land Rover, Chrysler, PolestarIcarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Samsung The Frame – co umí a jak se ovládá unikátní řada televizorů

Samsung The Frame – co umí a jak se ovládá unikátní řada televizorů

Vyzkoušeli jsme si The Frame (2021), který má stále co nabídnout. Chlubí se sice hlavně režimem uměleckých děl, ale rozhodně je více důvodů, proč jej zvolit místo klasiky.

Tomáš Holčík
SamsungTelevizory
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Recenze herních sluchátek Razer Kaira Pro. Vibrace až za ušima

Recenze herních sluchátek Razer Kaira Pro. Vibrace až za ušima

Razer Kaira se konečně zbavila drátů a zaměřila se na silné stránky jednotlivých konzolí. My jsme otestovali verzi pro Playstation 5.

Michal Maliarov
RazerSluchátkaRecenze
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft