Volvo představilo svůj první elektromobil XC40 Recharge. „Elektrifikuje“ i další nové modely

Automobilka Volvo představila svůj první elektromobil XC40 Recharge. Kromě toho také oznámila své další plány do budoucna: chce „elektrifikovat“ všechny nově uvedené modely, v následujících pěti letech představí pět elektromobilů a do roku 2025 hodlá všechny své továrny pohánět výhradně obnovitelnou energií.

Cílem těchto snah je snížit množství oxidu uhličitého o 40 % (ve srovnání s rokem 2018) na každé vyrobené auto. Do roku 2040 chce být automobilka zcela „klimaticky neutrální“ (nikoli „uhlíkově neutrální“). „Vždy jsme usilovali o ochranu lidí, nyní musíme také pomoci chránit planetu“ uvádí švédský výrobce v propagačním videu.

Volvo Recharge

Všechna nová vozidla ponesou označení Volvo Recharge a první vlaštovkou má být právě představené SUV XC40 Recharge. Elektromobil má deklarovaný dojezd 320 kilometrů a dle výrobce je možné ho (s patřičnou nabíječkou) nabít na 80 % za pouhých čtyřicet minut.

Celkový výkon elektromotorů je 402 koňských sil, točivý moment 660 Nm a z nuly na stovku se automobil rozjede za 4,9 sekundy. Vůz má pohon všech kol a energii zajišťují lithium-iontové akumulátory s celkovou kapacitou 78 kWh.

U současných automobilů je na místě zabývat se také softwarovou stránkou palubního infotainmentu. V případě této novinky se budoucí majitelé mohou těšit na platformu Android, kde budou mít k dispozici například Mapy Google nebo Obchod Google Play. Systém se bude automaticky aktualizovat formou OTA.

První vlaštovka

Vůz je vybaven všemi myslitelnými technologiemi pro maximální bezpečnost – ve výčtu nechybí kamery, radar či ultrazvukové senzory. Řidič bude mít k dispozici celou řadu chytrých asistentů, jako je automatické vedení vozidla v jízdním pruhu, adaptivní tempomat či nouzové brzdění.

Volvo XC40 Recharge se ještě neprodává, je však možné si ho předběžně rezervovat. V takovém případě je nutné zaplatit (vratnou) zálohu ve výši 1000 amerických dolarů (cca 23 250 Kč). Zahájení prodejů je plánováno na konec roku 2020. Přesná cena zatím nebyla prozrazena, ale při zohlednění daňové slevy by měla zůstat pod 48 000 dolary (asi 1,1 milionů korun).

Představení elektromobilu je dalším krokem automobilky, která již v roce 2017 oznámila, že ukončuje vývoj dieselových motorů. O několik týdnů později slíbila, že každé nové Volvo představené od roku 2019 bude nějakým způsobem elektrifikováno, ať už půjde o mild hybrid, plug-in hybrid, nebo plně elektrické vozidlo.

Diskuze (15) Další článek: Mohou být v počítačích neviditelné štěnice? Technicky je to možné, ale nemáme jediný důkaz

Témata článku: Elektromobily, Android, Hybrid, Švédsko, Android Auto, Volvo, Automobilka, Google mapy, Vozidlo, Tempomat, DAL, Elektromobil, Nový model, Obchod Google Play, Volvo Cars, Vlaštovka, Model, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek