Elektromobily | Volvo

Volvo představilo svůj první elektromobil XC40 Recharge. „Elektrifikuje“ i další nové modely

Automobilka Volvo představila svůj první elektromobil XC40 Recharge. Kromě toho také oznámila své další plány do budoucna: chce „elektrifikovat“ všechny nově uvedené modely, v následujících pěti letech představí pět elektromobilů a do roku 2025 hodlá všechny své továrny pohánět výhradně obnovitelnou energií.

Cílem těchto snah je snížit množství oxidu uhličitého o 40 % (ve srovnání s rokem 2018) na každé vyrobené auto. Do roku 2040 chce být automobilka zcela „klimaticky neutrální“ (nikoli „uhlíkově neutrální“). „Vždy jsme usilovali o ochranu lidí, nyní musíme také pomoci chránit planetu“ uvádí švédský výrobce v propagačním videu.

Volvo Recharge

Všechna nová vozidla ponesou označení Volvo Recharge a první vlaštovkou má být právě představené SUV XC40 Recharge. Elektromobil má deklarovaný dojezd 320 kilometrů a dle výrobce je možné ho (s patřičnou nabíječkou) nabít na 80 % za pouhých čtyřicet minut.

Celkový výkon elektromotorů je 402 koňských sil, točivý moment 660 Nm a z nuly na stovku se automobil rozjede za 4,9 sekundy. Vůz má pohon všech kol a energii zajišťují lithium-iontové akumulátory s celkovou kapacitou 78 kWh.

U současných automobilů je na místě zabývat se také softwarovou stránkou palubního infotainmentu. V případě této novinky se budoucí majitelé mohou těšit na platformu Android, kde budou mít k dispozici například Mapy Google nebo Obchod Google Play. Systém se bude automaticky aktualizovat formou OTA.

První vlaštovka

Vůz je vybaven všemi myslitelnými technologiemi pro maximální bezpečnost – ve výčtu nechybí kamery, radar či ultrazvukové senzory. Řidič bude mít k dispozici celou řadu chytrých asistentů, jako je automatické vedení vozidla v jízdním pruhu, adaptivní tempomat či nouzové brzdění.

Volvo XC40 Recharge se ještě neprodává, je však možné si ho předběžně rezervovat. V takovém případě je nutné zaplatit (vratnou) zálohu ve výši 1000 amerických dolarů (cca 23 250 Kč). Zahájení prodejů je plánováno na konec roku 2020. Přesná cena zatím nebyla prozrazena, ale při zohlednění daňové slevy by měla zůstat pod 48 000 dolary (asi 1,1 milionů korun).

Představení elektromobilu je dalším krokem automobilky, která již v roce 2017 oznámila, že ukončuje vývoj dieselových motorů. O několik týdnů později slíbila, že každé nové Volvo představené od roku 2019 bude nějakým způsobem elektrifikováno, ať už půjde o mild hybrid, plug-in hybrid, nebo plně elektrické vozidlo.

Diskuze (15) Další článek: Mohou být v počítačích neviditelné štěnice? Technicky je to možné, ale nemáme jediný důkaz

Témata článku: Android, Hybrid, Android Auto, Elektromobily, Volvo, Švédsko, Google mapy, Obchod Google Play, Tempomat, Vozidlo, Elektromobil, Automobilka, Vlaštovka, Volvo Cars, Model, Nový model


Určitě si přečtěte

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 35

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32