Testy | Automobily | Volvo

Volvo shodilo deset aut z výšky 30 metrů, záchranáři na troskách trénovali vyprošťování

Švédská automobilka Volvo postupně zavěsila na jeřáb deset svých nových automobilů, které byly následně vytaženy do výšky 30 metrů a puštěny volným pádem na zem. Cílem tohoto extrémního testu bylo pomoci záchranným složkám zachraňovat životy.

Pokud právě přemýšlíte nad tím, jak může auto puštěné z jeřábu pomoci záchranářům, pak vězte, že po dopadu slouží jako trenažér vyprošťování osob po nehodách. Cílem je připravit záchranné složky na různé scénáře havárií a simulovat síly při nejextrémnějších nehodách nad rámec toho, co lze napodobit běžným crash testem.

Zdemolovaná auta zachrání životy

Destrukce automobilů po pádu z výšky třiceti metrů odpovídá svým rozsahem poškozením, ke kterým dochází například při haváriích ve vysokých rychlostech či nehodách osobních aut s nákladními. V takových situacích bývá posádka uvnitř vozu zpravidla v kritickém stavu, kdy je prioritou dostat ji z trosek co nejrychleji do nemocnice.

Záchranáři pro tyto účely používají sadu nástrojů – například takzvané hydraulické nůžky. K většině současných aut vydávají výrobci doporučení, jakým způsobem je nejvhodnější zdemolovaná auta otevírat. „Již mnoho let úzce spolupracujeme se švédskými záchrannými službami,“ říká šéf týmu pro výzkum dopravních nehod Volvo Cars Håkan Gustafson.

Veškerá zjištění z těchto testů budou shromážděna v rozsáhlé zprávě. Ta pak bude zdarma k dispozici záchranářům po celém světě, což jim umožní těžit ze získaných praktických poznatků a dále rozvíjet jejich schopnost zachraňovat životy.

Proč Volvo pustilo 10 aut z jeřábu?

Proč se Volvo rozhodlo pro tento možná poněkud demonstrativní způsob? Protože záchranné složky obvykle využívají k tréninku vyprošťování vraky. Jenže tato auta jsou často stará až dvě desetiletí a je obrovský rozdíl mezi moderními vozy a těmi, které byly vyrobeny před patnácti až dvaceti lety.

Pro záchranáře je zásadní neustále aktualizovat znalosti nových modelů automobilů, aby mohli vyvinout nové vyprošťovací techniky. Volvo se tedy rozhodlo poskytnout cvičný materiál tímto způsobem. „Věděli jsme, že uvidíme extrémní deformace, a udělali jsme to, abychom záchrannému týmu dali skutečnou výzvu.“ říká Håkan Gustafson.

Z jeřábu bylo spuštěno celkem deset vozů Volvo různých modelů, které dopadaly na zem v rozmanitých úhlech – na předek, na zadní stranu i na bok. Rychlost nárazu při volném pádu z výšky 30 metrů je 24,266 m/s, tedy zhruba 87 km/h. Záchranáři se poté pokoušeli do zdemolovaných aut dostat v co nejkratším čase. Výsledky můžete vidět v působivém videu, které rozhodně stojí za zhlédnutí.

Diskuze (1) Další článek: AMD Instinct MI100: výpočetní karta pro servery a superpočítače s výkonem 23 TFLOPS

Témata článku: Technika, Testy, Automobily, Volvo, Jeřáb, Volvo Cars, Záchranáři, Nehoda, Výška, Trosky, Metr, Záchranná složka


Určitě si přečtěte

To jsme si to zase zavařili. Ballot screen pro Android je průšvih [komentář]
Jakub Čížek
Evropská unieAndroidVyhledávače
Používáte Disk Google? Tak si dejte pozor: od října začne automaticky vysypávat koš
Vladislav Kluska
Disk GoogleÚložištěGoogle
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Zkušenosti s Androidem 11: Novinek je překvapivě hodně, takhle se používají
Filip KůželVladislav Kluska
Android
DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
PythonHistorieProgramování
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Sony svléklo PlayStation 5 donaha. Chlazení je skutečně masivní a využívá tekutý kov
Lukáš Václavík
Playstation 5SonyHardware
Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 6

Časopis Computer
Časopis Computer
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče