Vozidlo s hybridním mikrovlnným a laserovým systémem sestřelilo spoustu dronů

  • Americká armáda nedávno uspořádala cvičení, jehož součástí byly i testy zbraně vyvinuté společností Raytheon
  • Energetický hybridní systém, který kombinuje mikrovlnnou zbraň a výkonný laser, zaznamenal úctyhodné skóre
  • Sestřelil celkem 45 dronů a prokázal tím, že může zaplnit mezeru v amerických technologiích pro boj s malými bezpilotními prostředky

Americká armáda nedávno uspořádala vojenské cvičení, jehož součástí byly i testy experimentální zbraně, vyvinuté společností Raytheon. Jejich energetický hybridní zbraňový systém, který kombinuje mikrovlnnou zbraň a výkonný laser, zaznamenal úctyhodné skóre.

Nekompromisně sestřelil celkem 45 různých dronů a prokázal tím, že může zaplnit mezeru v amerických technologiích pro boj s malými bezpilotními prostředky.

Cvičení Maneuver Fires Integrated Experiment (MFIX) proběhlo v armádním centru U. S. Army Fires Center of Excellence ve Fort Sill, stát Oklahoma. Jeho cílem bylo testovat různé možnosti vylepšení prostředků ke střelbě na velké vzdálenosti a k protivzdušné obraně při útocích z krátké vzdálenosti, tedy k obraně proti dronům.

Společnost Raytheon nainstalovala na dvoumístné terénní vozidlo Polaris svoji vysokoenergetickou mikrovlnnou zbraň, společně se svým vysokoenergetickým laserem HEL (High Energy Laser). Mikrovlnná zbraň zasáhla proti opakovaným útokům hejn většího počtu dronů. Sestřelila jich celkem 33, někdy i dva nebo tři zároveň.

Laserová zbraň zaměřila, identifikovala a sestřelila celkem 12 manévrujících dronů třídy I. a II., tedy dronů o váze až 9 kg, respektive 25 kg. Laser rovněž zlikvidoval 6 minometných střel, které stály na zemi.

Podle Thomase Bussinga, který je představitelem společnosti Raytheon Advanced Missile Systems, je takový hybridní zbraňový systém s možností rychlé reakce a s nízkými náklady na provoz revolučním počinem v ochraně bojových jednotek proti útokům malých dronů. Raytheon a U. S. Air Force Research Laboratory spolupracují na kontraktu v hodnotě 2 miliony dolarů, jehož cílem je vyvíjet a testovat vysokoenergetické mikrovlnné zbraně proti dronům.

Ben Allison, který má v Raytheonu na starost vysokoenergetický laser HEL, tvrdí, že americká armáda potřebuje nějaké praktické řešení problému s drony a potřebuje ho rychle. V dnešní době bojů nízké intenzity představují na bojištích hlavní hrozby právě malé a velké drony, společně s některými „tradičními“ zbraněmi, jako jsou například minomety.

Zároveň postupně narůstá riziko, že sofistikované zbraňové systémy budou v boji přemoženy hejny malých autonomních a levných dronů, kterých bude možné nasazovat velká množství. Zbraňové systémy proti podobným útokům se tedy v budoucnu budou velice hodit.

Foto: Raytheon

Diskuze (4) Další článek: Uber už nesmí v Arizoně testovat autonomní auta. Dostal zákaz kvůli nedávné smrtelné nehodě

Témata článku: Technika, Vojenství, USA, Hybrid, Zbraně, Drony, Armáda, Laser, DRO, Velká vzdálenost, Vyvinutá společnost, Vysokoenergetický laser, Protivzdušná obrana, Krátká vzdálenost, Nízké náklady, High Power, Polaris, Malý dron, MFI, Laserový systém, Velké množství, During, Tradiční zbraň, Air Force Research Lab, Nízká intenzita, Drony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

** Tři miliony obyvatel Česka bydlí v panelovém domě ** Většina nemá žádnou sofistikovanou technologii větrání ** A tak jsme si ji postavili sami z počítačových větráčků

Jakub Čížek
DIYPojďme programovat elektroniku