Všechny tři zbývající německé jaderné elektrárny zůstanou v provozu až do dubna 2023

Všechny tři zbývající německé jaderné elektrárny zůstanou v provozu až do dubna 2023

Německý kancléř Olaf Scholz po dlouhých koaličních tahanicích rozhodl, že všechny tři zbývající jaderné elektrárny zůstanou v provozu po celou zimu. Německo se tak snaží přeorganizovat svůj energetický mix v souvislosti s omezováním dodávek plynu, informuje Deutsche Welle.

Ve vládní koalici panovaly až dosud neshody ohledně možného prodloužení životnosti jaderných elektráren. Vicekancléř a ministr hospodářství Robert Habeck ze strany Zelených však v pondělí uvedl, že akceptuje skutečnost, že Scholz přehlasoval ostatní členy kabinetu.

Tři německé jaderné elektrárny

Kancléř požádal ministerstva hospodářství, životního prostředí a financí, aby vytvořily právní základ pro prodloužení provozu elektráren. „Bude vytvořen právní základ, který umožní provoz jaderných elektráren Isar 2, Neckarwestheim 2 a Emsland po 31. prosinci 2022 až do 15. dubna 2023,“ uvedl Scholz v prohlášení.

Scholz také požádal ministerstva, aby předložila „ambiciózní“ zákon o zvýšení energetické účinnosti a závaznou dohodu o postupném ukončení těžby uhlí do roku 2030. Německo plánovalo postupně ukončit využívání jaderné energie do konce roku 2022, nicméně krize v dodávkách elektřiny v důsledku omezení dodávek ruského plynu vyvolala dlouhou debatu o zachování jaderných elektráren.

Zelení v pátek 14. října souhlasili s tím, že ponechají do dubna v rezervě dvě jaderné elektrárny na jihu Německa, ale třetí elektrárnu v severozápadním okrese Emsland chtěli do konce roku odstavit. Svobodní demokraté (FDP) prosazovali, aby všechny tři elektrárny zůstaly v provozu až do roku 2024.

Elektrárny jsou připraveny na prodloužení

„Je v bytostném zájmu naší země a jejího hospodářství, abychom v zimě zachovali všechny naše výrobní kapacity elektrické energie. Kancléř nyní vnesl do celé záležitosti jasno,“ uvedl v pondělí na Twitteru ministr financí Christian Lindner z FDP.

Největší německá energetická společnost RWE po Scholzově oznámení uvedla, že se okamžitě začne připravovat na prodloužení provozu své elektrárny Emsland. Firma EnBW, jež je provozovatelem jaderné elektrárny Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku, upozornila, že německá vláda musí „co nejrychleji“ zajistit právní rámec pro prodloužení provozu, jinak bude elektrárna podle plánu na konci prosince odstavena.

Také E.ON, provozující jadernou elektrárnu Isar 2 v jihozápadní spolkové zemi Bavorsko, uvedl, že po generální opravě tlakových ventilů bude připravena pokračovat v provozu.

Německá ministryně životního prostředí Steffi Lemke slíbila, že Německo dodrží svůj plán na ukončení jaderné energetiky do konce dubna 2023. Ústup od jaderné energetiky začal v roce 2000 za koaliční vlády SPD a Zelených, která uzavřela řadu elektráren. O několik let později, za bývalé kancléřky Angely Merkelové z konzervativní CDU, se Německo po jaderné katastrofě ve Fukušimě rozhodlo uzavřít všechny zbývající jaderné elektrárny.

Určitě si přečtěte

Články odjinud